Kızamık Hastalığı Hakkında Genel Bilgiler


Kızamık Nedir?
 Özellikle kış ve ilkbahar aylarının son zamanlarında ortaya çıkan Morbili isimli virüsün neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olan kızamık, genellikle çocuklarda görülmektedir. Virüs hamile ve bebeklere bulaştığı zaman sonuçları çok daha tehlikeli olmaktadır. Geçmiş dönemlerde aşının yapılmadığı yerlerde bu virüsten dolayı pek çok kişi hayatını kaybettiği görülmüştür. Morbili virüsü hasta olacak kişinin burun ve ağız bölgesine yerleştikten sonra ortaya çıkarak etrafındakilere bulaşmaya başlar. Genel olarak küçük çocuklarda görülen bu hastalığı çocukluk döneminde geçirmeyen kişiler yetişkinlik döneminde mutlaka geçirir. Ancak kişi bir kere bu hastalığı geçirdikten sonra vücudu bağışıklık kazanır ve hastalığı bir daha tekrarlamaz.


Kızamık Belirtileri
 Hastalığın ortaya çıktığı ilk dönemlerde hastanın öncelikli olarak ateşi yükselir ve bu ateş kişiyi rahatsız edecek şekilde artmaya başlar. Bunun sonrasında ise ortaya titreme ve ağız içerisinde beyaz lekeler çıkabilir. Bu dönemde gözler kızarır ve kişi sıklıkla kuru kuru öksürür. Vücudun pek çok bölgesinde kırmızı lekeler ve döküntüler belirir. Lekelerin çıkmasıyla birlikte bademciklerde şişme oluşabilmektedir. Vücutta çıkan bu lekeler zamanla çok daha belirginleşecektir.


Kızamık Aşısı
 1963 yılından beri kullanılan kızamık aşısı 1989 senesi öncesinde tek doz olarak kullanılmaktaydı. Ancak daha sonrasında iki doz olarak uygulanmaya başlandı ve böylece koruma oranı %99.7’e ulaştı. Bu aşının içerisinde hastalık yapma etkisi azaltılan canlı virüsler bulunur. Kızamık aşısı ilk olarak bebek 12 aylıkken yapılır. İkinci doz uygulama ise okul öncesi dönemde yani 4 ila 6 yaş arasında yapılmaktadır. 

Kızamık Kaç Yaşlarında Geçirilir?
 Genel olarak küçük yaşlarda kişiler kızamık hastalığına yakalanırlar. Ancak bu dönemlerde hastalığa yakalanmayan kişiler, ilerleyen dönemlerde mutlaka kızamığa yakalanırlar. Bebek ya da hamile kadınlarda bu hastalığın ortaya çıkması sonrasında dikkatli olunması gerekecektir. Çünkü bu dönemlerde vücuda girecek kızamık virüsü ölümcül sonuçlar ortaya çıkartabilir. Bir kere kızamık geçirildikten sonra ise vücut artık bu virüse bağışıklık kazanır ve daha sonrasında kızamığa yakalanmış kişilerin bulunduğu ortamda dahi kişi bu hastalığa yakalanmaz.

Kızamık Nasıl Bulaşır?
 Kızamığın ortaya çıkmasına neden olan virüs, hastanın burun ve ağız boşluğuna yerleşir. Daha sonrasında 1 haftalık kuluçka döneminin ardından çevresindekilere bulaşmaya başlayabilir. Hapşırma, öksürme gibi tükürük damlacıklarının yayılması sonrasında sağlıklı kişilere kızamık virüsü bulaşır. Kızamık virüsünün en önemli özelliklerinin başında, havada iki saat boyunca canlı kalması gelmektedir. Yani daha öncesinde o ortamın içerisinde kızamık hastalığına yakalanmış biri gelmişse, buraya bıraktıkları virüs iki saat içerisinde sağlıklı insanlara bulaşarak onların hasta olmasına neden olabilmektedir.

Kızamık Geçiren Tekrar Kızamık Olur Mu?
 Birçok insan bir kere kızamık geçirdikten sonra tekrardan bu hastalığa yakalanacağını düşünürler. Ancak hangi yaşta olursa olsun hiç fark etmez, kişi bir kere kızamık geçirdikten sonra bir daha kızamığa yakalanmazlar. Çünkü vücut artık bu hastalığa karşı bağışıklık kazanacak. Fakat daha öncesinde bu hastalık geçirilmemişse, ister çocukluk isterse yetişkinlik dönemi olsun hiç fark etmez, kişilerde kızamık oluşacaktır. Tabi aşı yapılmadıysa.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.