Kalpte Ritim (Aritmi) Bozukluğu Hakkında Genel Bilgiler


Kalpte Ritim Bozukluğu Nedir?
 Sağlıklı bir şekilde çalışan kalp, dakikada beş litre kanı bütün vücuda pompalamaktadır. Normal şartlar içerisinde kalp dakikada 60 ile 100 kez atmaktadır. Fiziksel aktivite ya da heyecan esnasında dakikada kalp atım sayısı 150’ye kadar yükselebilir. Kalp, çeşitli nedenlerden ötürü var olan düzenini kaybettiği zaman ritim bozukluğu sorunu ortaya çıkmaktadır. Kalp ritim bozukluğu sorununda kalbin genel olarak devam eden elektriksel ritminde meydana gelecek düzensizlikler her yaşta ortaya çıkabilmekte ve genellikle ciddi sağlık sorunlarına neden olmamaktadır. Elektriğin akışında meydana gelen sorunun ardından kalp ritmi yalnızca hızlanmaz, kimi durumlarda ritimde ciddi yavaşlamalar meydana gelebilir.


Kalpte Ritim Bozukluğu Belirtileri
 Bu rahatsızlığın ortaya çıkması ve hangi çeşitte olduğuna bağlı olarak değişim göstermektedir. Kimi zaman ritim bozukluğu hiçbir belirti vermeden ortaya çıkar. Herkesin bildiğinin aksine kalp çarpıntısının kendini hissettirmesi her seferinde ritim bozukluğunun ortaya çıktığı anlamına gelmeyecektir. Kalp ritim bozukluğu bradikardi yani kalbin yavaş çalışması esnasında bayılma, baş dönmesi, nefes darlığı ve yorgunluk ortaya çıkmaktadır. Taşikardi yani kalbin hızlı çalışmasında ise göğüste ve boyunda kalp şiddetli bir şekilde çarpıyormuş gibi hissedilir, göğüs bölgesinde huzursuzluk oluşur, ter basması, nefeste darlık ve güçsüzlük ortaya çıkar.

Ritim Bozukluğu Sebepleri
 Kalpte ritim bozukluğu oluşmasının en büyük nedenleri arasında ilk sırayı koroner arter hastalığı, kalp kapağında fonksiyon bozukluğu ve kalp yetmezliği gibi çeşitli kalp hastalıkları yer almaktadır. Ancak ritim bozukluğunun tek nedenleri bunlar değildir. Ayrıca kişilerin aşırı stres altında olması, alkol tüketimi, sigara kullanması da bu rahatsızlığın oluşmasının sebepleri arasında bulunur. Egzersiz yapmak insanların sağlığı açısından faydalı olsa da bu egzersizi ciddi oranda arttırmanın sonrasında da kalpte ritim bozukluğu meydana gelmektedir.

Ritim Bozukluğu Kimlerde Görülür?
 Genel olarak kalp ritim bozukluğu ilerleyen yaştaki kişilerde çok daha sık görülür. Bununla birlikte ailesinin hastalık geçmişinde ritim bozukluğu olan kişiler, hayatları içerisinde bu sorunla karşılaşabilmektedir. Kalp damar tıkanıklığı ve kalp kapak hastalığından şikayetçi olan kişiler de yine bu rahatsızlığa yakalanabilirler. Kansızlık sorunu, guatr hastalığı, sıklıkla alkol tüketen kişilerde de ritim bozukluğu görülebilmektedir. Yapılan araştırmalar, kadınların erkeklere oranla çok daha sık kalp ritim bozukluğuna yakalandığını ortaya koyuyor. Kansızlık sorunundan muzdarip olan kişilerde ve aşırı derecede uyarıcı ilaç ya da kahve çay tüketen kişilerde de bu rahatsızlık görülmektedir. Stres altındaki kişiler de risk faktörleri içerisinde yer almaktadır.


Ritim Bozukluğu Tanısı
 Belirtilerin ortaya çıkması sonrasında doktora gidildiği zaman öncelikli olarak EKG çekilir. Ancak özellikle de seyrek ritim bozuklukları bu yöntemle çok zor tespit edilir. Holter yönteminde ise 24 – 72 saat boyunca hastanın kalp ritmi kaydedilir. Ekokardiyografi yönteminde ise kalp ve kalp kapakçıkların yapısı ve fonksiyonları incelenir. Ritim bozukluklarının tipini belirlemek içinse genel olarak EPS yapılmaktadır. Cildin altına takılıp kişinin şikayetlerinin ortaya çıkmasında aktif olan Loop Recorder ile birlikte hasta iki yıla yakın bir süre takip edilebilmektedir. Doktorlar bu yöntemler arasından en uygununu belirlemek adına öncelikli olarak hastanın sorunlarını inceleyerek var olan belirtiler doğrultusunda seçimini yapacaktır. Tanı için en uygun yönteme doktor karar verir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.