Hiperaktivite Bozukluğu Hakkında Genel Bilgiler


Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?
 Özellikle çocuklarda kendini gösteren hiperaktivite genellikle pek çok kişi tarafından ilk başlarda fazla ciddiye alınmayan bir rahatsızlıktır. Çünkü genel olarak bu durum ile alakalı insanların verdikleri tepki yaramazlıktır. Ve bu durumun bir süre sonrasında geçeceğini düşünürler. Halbuki dikkat edilmeyen hiperaktivite sonrasında çocuklar ilerleyen dönemlerde çok büyük sorunlar ile karşı karşıya kalabilecek ve bu durum onların gerek özel gerekse sosyal hayatlarını çok ciddi bir şekilde etkileyecektir. Bundan dolayı da belirtiler kendini gösterdiğinde tedavi için hiç zaman kaybedilmeden doktora danışmak gerekir.


Hiperaktivite Bozukluğu Neden Olur?
 Rahatsızlığın başlıca nedenlerinden bir tanesi kalıtım. Aile çalışmaları sonrasında edinilen bilgilere göre hiperaktivite bozukluğu eğer ki anne ya da babada bulunuyorsa, çocukta ya da kardeşlerinde görünme oranı yüksektir. Bununla birlikte tek yumurta ikizlerinde ikisinin hastalanma oranı %80 – 90 olurken çift yumurta ikizlerinde ise bu oran %30’dur. Dikkatin yoğunlaştırılması ve davranışların kontrol edilmesi gibi konulardan sorumlu olan ön bölge, diğer bölgelere oranla küçük ya da farklı bir simetride ise bu durum hastalığa neden olabilecektir. Küçük yaşta geçirilmiş olan hastalık, kaza ya da ameliyatlar, yan etkisi olan ilaçların alınması, erken doğum, gebelik döneminde annelerin hastalanması, sigara ya da alkol kullanımı gibi durumlarda çocuklarda bu sorun ortaya çıkabilmektedir.

Hiperaktivite Bozukluğu Belirtileri
 Yapılan araştırmalara göre hiperaktivite bozukluğunun 3 farklı kategorisi bulunmaktadır. Bunlar ise dikkatsizlik, hiperaktivite ve tepkiselliktir. Çocuklar onları zorlayacak olan okul çevresine geleceği döneme kadar dikkatsizlik sorunu fark edilemeyebilir. Çocuğun detaylara karşı dikkatinde zorluklar yaşaması ya da okulda, farklı aktivitelerde hiç düşünmeden hatalar yapması bu rahatsızlığın en önemli belirtilerinden bir tanesidir. Çok kolay bir şekilde dikkatin dağılması, konsantrasyonun olması gereken görevleri bitirmede zorluk yaşanması, bir aktivite bitmeden diğerine geçme, oyalanma isteği, düzensiz çalışmalar, ev ödevleri yapılırken ya da en basit günlük işlemlerde bile görevleri tamamlayamama, konuşurken hızlıca konuları hızlıca değiştirme de bu rahatsızlığın belirtileri içinde yer alır. Oturup kalkarken sürekli hareket etme, devamlı gezmek isteme, sabırsız olma, soruların bitmesini beklemeden cevap verme, uygun olmayan anlarda sohbete başlama, başkalarının sıralarının bitmesini beklerken zorlanma gibi durumda sonrasında da hiperaktivite bozukluğu meydana gelebilmektedir.


Hiperaktivite Bozukluğu Tanısı
 Doğru bir tanının koyulması için öncelikli olarak ailenin çocuğun davranışlarını dikkatli bir şekilde incelemesi gerekmektedir. Hiperaktivite bozukluğu erken dönemde tanısını koyulduğu takdirde %80 – 90 oranında tedavi edilebilmektedir. Ailelerin büyük bir kısmı her ne kadar hiperaktivite bozukluğunu çocuklardaki fazla enerji olarak görse de erken tanı yapılmadığı takdirde ilerleyen dönemlerde çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilir. Dolayısıyla çocuklarda hiperaktivite bozukluğu belirtilerinin görülmesinin hemen sonrasında doktora gidilmeli ve muayene yapılmalıdır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.