Gut Hastalığı Hakkında Genel Bilgiler


Gut Hastalığı Nedir?
 Vücudun içerisinden atılacak olan maddeler, ürik aside dönüştürülür ve ondan sonra da atılır. Ürik asit denilen şey, pürin adı verilmiş maddelerin yıkım ürünü olarak bilinir. Genellikle protein yapısındaki maddelerin atım şekli olarak bilinen ürik asit atılırken sorun yaşanıyorsa ya da olması gerekenden çok daha fazla üretiliyorsa; bu madde vücudun içerisinde birikmeye başlar. Bu birikimin sonrasında ise kanda ürik asit miktarında artış gözlenir. Biriken ürik asidin eklemlere ulaşmasıyla birlikte buralarda iltihaplanmalar meydana gelir. İşte bu iltihaplanmalara da gut hastalığı adı verilmektedir. Romatizmal bir hastalık olan gut hastalığı farklı zamanlarda ortaya çıkmaktadır.


Gut Hastalığı Belirtileri

 Ataklar halinde ortaya çıkan gut hastalığında ilk atak çok şiddetlidir. Eklemlerde şişme ve ağrı oluşur. Bu şişme ve ağrılar özellikle de ayak başparmağında görülür. Parmak hassaslaşır, ağrı ve kızarıklık hissi oluşur. Bu ağrıların şiddeti ağırlıklı olarak gece ya da sabaha karşı ortaya çıkar. Atağın sonrasında ise hastalık belirti vermeden devam edecektir. Şişme ve ağrı hissinin artmaya başlaması sonrasında mutlaka doktora gidilerek gerekli incelemelerin yapılması gerekir. Bazı durumlarda belirtiler çok sinsi seyredebilir bu yüzden böyle bir şeyden şüphe ediliyorsa hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.


Gut Hastalığı Nedenleri
 Hastalığın nedeni, kanda ve dokularda ürik asit miktarının artmasıdır. Artışın nedeninde ise kimi faktörler önemli rol oynar. Kronik bir şekilde böbrek iltihabı sorunu olanlarda, idrar söktürücü ilaç kullanan kişilerde kanda bulunan ürik asit miktarı artacaktır. Bununla birlikte şişmanlık, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi hastalıklar sonrasında da gut hastalığı ortaya çıkmaktadır. Genetik faktörler, diğer birçok hastalıktaki gibi gut hastalığında da nedenler arasında yer alır. Geçmiş dönemlerde beslenme tarzı hastalığa yakalanma ile alakalı çok önemli bir etken olarak görülse de şimdilerde bu durumun ortaya çıkma riskinde çok fazla artış göstermediği ortaya çıkmıştır.

Gut Hastalığı Tanısı
 Hastalığın belirtilerinin ortaya çıkması sonrasında yapılması gereken en önemli şey, uzman bir hekime gitmektir. Genel muayeneler sonrasında bu hastalığın olup olmadığı ile alakalı tanı yapılamayacaktır. Gut hastalığının ortaya çıktığının düşünülmesine neden olan durum, kandaki ürik asit miktarıdır. Yapılacak testler sonrasında kanda bulunan ürik asit miktarı yüksek çıksa da bu durum gut hastalığının tanısı için yeterli değildir. Kesin tanının konulması için eklemlerden alınacak sıvının içerisinde ürik asit kristallerini tespit etmek gerekmektedir. Tanı için en uygun yönteme doktor karar verir.

Gut Hastalığına Neler Sebep Olur?
 Birçok insan gut hastalığının çok fazla et yemekten ötürü meydana geldiğini düşünseler de bu çok yanlış bir düşünce. Çok fazla alkol tüketmek, şişman olmak, diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıklar sonrasında da kişilerde gut hastalığı ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık ağırlıklı olarak erkeklerde görülmektedir. Kadınlarda ise menopoz sonrasında görülür.

Gut Hastalığı Kimlerde Görülür?
 Gut hastalığı genel olarak 40 – 50 yaş arasındaki kişilerde görülmektedir. Şişmanlar, aşırı derecede sigara ve alkol tüketen kişiler, idrar söktürücü ilaçları kullanan kişilerde gut hastalığı görülme olasılığı artar. Bununla birlikte ailesinde daha önce gut hastalığına yakalanmış kişiler, kanser tedavisi görenler, yüksek kan basıncına sahip olanlar, anemi, diyabet, damar hastalığı gibi hastalığa yakalanmış olan kişilerde de ilerleyen dönemlerde gut hastalığı ortaya çıkabilir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.