Felç Hakkında Genel Bilgiler


Felç Nedir?
 Beyne kan akımının sağlayan damarlardan bir tanesinin aniden tıkanması sonrasında, beyne giden kan akımının gidişinde meydana gelen yavaşlamaya ya da durmaya felç denilmektedir. Felç, günümüzde dünya üzerinde kalp hastalıkları ve kanserden sonra ortaya çıkan en önemli 3. ölüm nedeni olarak bilinmektedir. Amerika’da dakikada ortalama bir kişi felç geçirmekte ve üç dakikada bir kişi felçten ötürü hayatını kaybetmektedir. Yetişkin nüfus içerisinde en önemli sakatlık nedeni olan felç; beyin damar hastalığı olarak bilinmektedir. Bununla birlikte beyin damarlarından bir tanesinin aniden yırtılması sonrasında kanın beyin dokusu içerisine akması sonrasında da oluşabilmekte ve buna da beyin kanaması denilmektedir.


Felç Neden Olur?
 Felcin oluşmasına neden olan pek çok faktör bulunmaktadır. Bunların başında ise yüksek tansiyon geliyor. Günümüzde felçlerin oluşmasında %50’lik bir oran bu hastalığa bağlı. Yüksek kolesterol, şeker hastalığı, kan basıncının aniden yükselmesine sebep olan sıcaklık değişimleri, fazla sigara kullanımı, uzun süreli güneşte kalma ve çok yemek de felce neden olabilmektedir. Stres tek başına felç nedeni olmasa da kan pıhtılaşması ve yüksek tansiyonu olumsuz etkilediğinden tetikleyici bir sebeptir.

Felç Belirtileri Nelerdir?
 Belirtiler vücudun bacak, kol, yüzün bir bölümü gibi bölümlerinde kendini gösterebilmektedir. Beyin, insanların vücutlarını ters olarak kontrol eden bir yapıdır. Yani sol beyin sağ tarafı, sağ beyin sol tarafı kontrol eder. Travmadan kaynaklı olmayan ve aniden gelişen bilinç kaybı, ani gelişen görme bozuklukları ya da görme kaybı, ani bir şekilde ortaya çıkan kolda, bacakta ya da yüzde gelişen tam/kısmi uyuşukluk ve hareket ettirememe ve daha öncesinde yaşanmamış tarzda ani şiddetli baş ağrısı felç belirtileri olarak bilinmektedir. Bu belirtilerin herkes tarafından bilinmesi, erken tanı açısından çok büyük bir öneme sahiptir.


Felç Geçireceği Nasıl Anlaşılır?
 Bir kişinin felç geçirip geçirmediği anlamak için bu konuda uzman olmak gerekmez. Bunun için 3 basit yol bulunuyor. Öncelikli olarak kişiden gülümsemesi istenmeli. Böylece önemli kaslar test edilmiş olacak. İkinci aşamada kişinin kollarını kaldırması istenmelidir. İlk önce karşıdaki kişi yapmalı ve felç geçirdiği ya da geçireceği şüphelenilen kişiden bunu taklit etmesi talep edilmeli. Üçüncü olarak da kişiden çok basit bir cümleyi tekrar etmesi istenmeli. Bu basit isteklerin hiçbirini gerçekleştiremeyen ya da çok zor gerçekleştiren kişinin hiç vakit kaybetmeden hastaneye götürülmesi gerekir. Ayrıca, bu istekleri yerine de getirse, böyle bir durumdan şüphe ediliyorsa hiç vakit kaybedilmeden en yakın hastaneye kişi getirilmelidir.

Kimler Felç Bakımından Risklidir?
 İnsanlar her yaşta felç geçirme bakımından risk taşımaktadır. Ancak kimi faktörler bu riski arttırır. Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolü olanlar, kalp hastalığından muzdarip olan kişiler, diyabet hastaları, orak hücre hastalığı olan kişilerin felç riski çok fazladır. Bunlarla birlikte sağlıksız diyetler yapmak, obezite, çok fazla alkol ve sigara kullanımı ve hareketsizlik de felç riskini arttırmaktadır.

Felç Tanısı
 Felç tanısı için ilk 3 saat hayati bir önem taşımaktadır. Felç geçirmiş olan bir kişi ilk 3 saat içerisinde hastaneye ulaştırıldığı takdirde, kişinin durumu müsaitse ona damar açıcı tedaviler yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra felcin derecesi ve etkilemiş olduğu bölgelerin belirlenmesi adına bazı testler yapılmaktadır. Doktor, geçirilen felcin sebebini, beyne ve beyin dokusuna vermiş olduğu hasarı gösterecek bilgisayarlı tomografiye başvurur. Bunun sonrasında da geçirilen felcin nedeni, tekrar geçirilme oranı gibi bilgiler çok daha net bir şekilde anlaşılabilmektedir.

Sitemizde yer alan bilgiler geneldir ve felç çok önemli bir sağlık problemidir. Bu yüzden, böyle bir hastalık hakkında en ufak şüphe duyulması halinde bile vakit kaybedilmeksizin doktora gidilmelidir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.