Ektima Hastalığı Nedir? (İnsanlarda Olan Ektima)


İlk olarak 1887 yılında koyunlarda ortaya çıkan bu hastalık, daha sonrasında dolaylı yollardan da olsa insanlara bulaşmaya başlamıştır. Yaralı ve çıbanlı bir deri hastalığı olan ektima da; deriye mikrop bulaşır. Mikrop, lenfa damarlarına girip lenfa boğumlarına kadar nüfuz eder ve onları şişirir. Yaralar iyileştikten sonra ise yerleri beyazımsı izlerle kaplanır. İlk dönemlerinde oluşan cerahat etrafına bulaşır, koyu renkli ve yaralara yapışık kabuklar oluşmaya başlar. İltihaptan ötürü yaraların etrafında olan deri kırmızılaşır. Ortaya çıkan bu çıbanlar, zaman ilerlemeye başladıkça derinin üzerinde yayılır ve çok geniş alanlara ulaşır.


Ektima Hastalığı Nasıl Bulaşır?
 Bu hastalığın bulaşması temas yolu ile gerçekleşir. Deri travması olan bir kişi, ektima hastalığı olan hayvana ya da yaralı bir bölgeye temas ettiği zaman mikrop kişiye geçmiş olur. Hayvanlarda oluşmuş olan yaralar, insanlarda aynı hastalığın ortaya çıkma olasılığını da arttırır. Hastalığa neden olan virüs ısıya karşı dayanıklıdır. Bundan dolayı da yaradan yaraya bulaşma oranı da yüksektir. Bu virüsün insandan insana geçişi oldukça nadirdir. Isıya dayanıklı olmasının yanı sıra dirençli olan bu virüs toprakta ya da çiftlik malzemelerinde yıllarca bulunabilir. Hastalığın bulaştığı eşyalar, bulaşılıcılığı arttıran diğer bir etkendir. Hayvanların derileri veya yünleri ile ilgilenenler, kasaplar, veterinerler, çiftçiler, çobanlar ve bunların aileleri yüksek risk grubunda bulunurlar. Ayrıca kurban bayramında kesilen bazı hayvanlarda gerekli önemler alınmadığı takdirde, bu hastalığın yayılma riski ortaya çıkabiliyor.

Ektima Hastalığı Belirtileri
 İnsanlarda ortaya çıkan ektima hastalığının her bir evresi bir hafta sürer. 6 ayrı klinik evreden oluşan hastalıkta lezyonlar ellerin sırt bölgesinde ve parmaklarda, ön kollarda kendini gösterdiği gibi kimi zaman genital bölge ve yüz bölgesinde de ortaya çıkabilir. Hastalığın bulunduğu kişi var olan lezyonları eller ya da kaşıyıp başka bölgelere dokunursa hastalıkta yayılma görülebilir. Merkezi kırmızı, etrafı beyaz halka ile çevrelenen lezyonun dış kısmı kızartılı bir şekilde bürünür. Bu evrede lezyon hassas ve ödemli olur, ayrıca kanayabilir. Hastalığın diğer belirtileri ise göz kapaklarında ödem, iştahsızlık ve yüksek ateştir. Bağışıklık sistemini oldukça zayıflayan bu hastalık ortaya çıktığı zaman lezyonlar çok daha yaygın ve büyük olabilecektir.


Ektima Hastalığı Tanısı
 Ektima hastalığının tanısında öncelikli olarak kişinin öyküsü incelenir. Keçi ya da koyunlar ile temas, hayvan kesme bilgisi, lezyonların görünümü tanının doğru bir şekilde konulmasına yardımcı olmaktadır. Bu hastalığın kesin tanısı için oluşmuş lezyondan örnek alınır. Sonrasında bu örnek mikroskop altında incelenir. Ayrıca viral kültür, biyopsi materyalinin histopatolojik incelemesi gibi farklı test ve incelemeler sonrasında kesin tanı konulur. Bu hastalık için yapılacak ayrıcalıklı tanı için deri şarbonu, ruam, veba, derin mantar enfeksiyonları, sweet sendromu, malign melanom, dermatofibsarkom başta olmak üzere habis hastalıklar araştırılmalı; bunun sonrasında ektima hastalığının kesin tanısı koyulmalıdır.

1 yorum:

  1. Benimde parlaklarımda ve parmak arasinda çıktı aile hekimi antibiyotikli krem ve antibiyotik verdi kulanıyorum ama yaralar cok şişti ve birtanesinde kabarcıklar oluştu bu gün ikinci gündür kulanıyorum ama daha da elim şişmeye devam ediyor ne yapmalıyım

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.