Egzama Hakkında Genel Bilgiler


Egzama Nedir?
 Vücudun farklı iç ve dış faktörlere bağlı olarak vermiş olduğu iltihaplı cevaplara egzama denilmektedir. Dermatit olarak da adlandırılan bu hastalık; günümüzde en yaygın cilt hastalıklarından bir tanesi olarak bilinir. Bununla birlikte hastalığın kesin tedavisi ya da nedenleri ile alakalı olarak da tıp dünyasından henüz net cevaplar alınamamaktadır. Bu hastalığa yakalanan kişilerin büyük bir çoğunluğunda aynı belirtiler görülmektedir. Farklı türlerde ortaya çıkan bu hastalığın en yaygın olanı ise atopik dermatit olarak da adlandırılan alerjik egzamadır. Çocukluk döneminde görülecek olan egzama ilerleyen dönemlerde herhangi bir şey yapmaya gerek kalmadan kendiliğinden geçebilse de yetişkinlik döneminde ortaya çıkacak olan egzamanın tedavisi yoktur.


Egzama Neden Olur?
Bu başlıktan önce neler egzema yapar? Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.
 Hastalığın oluşması, farklı iç ve dış nedenlere bağlı olarak değişir. Kimyasal içerikli boyalar, sabunlar, kolonya, makyaj ürünleri, deterjanlar; egzamanın ortaya çıkmasına neden olan şeylerin başında gelmektedir. Kimi bitkiler ile cildin temas edilmesi sonrasında güneşe çıkılması da bazı kişilerde egzamaya neden olabilmektedir. Bununla birlikte egzamaya neden olan şeylerden bir tanesi ise genetik faktörler. Alerjik egzama gibi bazı egzama türlerinde ailede daha öncesinde bu sorun varsa çocuklarda olma olasılığı da yüksektir. Vücudun genetik anlamda egzamaya yatkın olması sonrasında çevresel faktörlerin de tetiklemesinin ardından hastalık ortaya çıkacaktır.


Egzama Belirtileri
 Egzamanın dönemine bağlı olarak farklı belirtiler meydana gelir. Hastalığın akut döneminde minik su toplamış kabarıklıklar, kızarıklık ve şişlik ortaya çıkar. Bu dönemde kişiler yanma ve şiddetli kaşınmalardan yakınırlar. Subakut döneminde ise minik şekilde kepeklenme ve kabuklanmalar görülürken kronik dönemde deride çatlamalar oluşur ve kalınlaşan deride renk değişmeleri meydana gelebilir. egzamada iltihaplanmış olan deride kızarıklar ve kaşıntı oluşturabilmektedir. Bu bölgenin kaşınması demek, enfeksiyonlu olan bölgenin genişlemesi ve yayılması anlamına gelir. Kaşınma sonrasında ortaya çıkacak çatlaklardan içeriye girecek olan mikroplar ise egzamanın çok daha hızlı bir şekilde yayılmasına sebebiyet verebilmektedir.


Egzama Tanısı
 Hastalığın belirtilerini taşıdığını düşünen kişinin hiç vakit kaybetmeden bir dermatologa gitmesi ve muayene olması büyük bir önem taşıyor. Muayene esnasında doktora verilecek olan bilgilerin ışığında yapılacak fiziksel muayene esnasında deri incelendikten sonra kesin tanı koyulabilir. Derinin egzamalı olmayan bir yerine bastırıldığı zaman beyaz renkte kabarıklık oluşur. Kimi zaman alerji deri testi yapılabilmektedir. Cildin hangi faktörden etkilendiğini anlamak adına yapılacak testler sonrasında kesin sonuç elde edilebilecektir. Bununla birlikte farklı laboratuar testleri sonrasında da egzama olup olmadığı belirlenebilmektedir.

Egzama ile Karıştırılan Hastalıklar
 İnsanların büyük bir kısmı egzama ile mantarı birbirine karıştırmaktadır. Ancak mantar genel olarak bağımsız bir mikrobik olaydır. Genel olarak mantar koltuk altı, kasık gibi bükülen yerleri ve nemli ortamları sever. Kalça, kasık ve parmak arası gibi ortamlarda ortaya çıkan mantar somuttur ve kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Egzama ise farklı sebeplerden ötürü ortaya çıkar. Belirli dönemlerde belirtileri azalsa da genel olarak kesin tedavisi henüz bulunamamıştır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.