Dış Kulak Hastalığı Hakkında Genel Bilgiler


Dış Kulak Hastalığı Nedir?
 Kulağın dış kısmında bulunan bu bölge, kulak kanalı olarak da bilinmekte ve dış kulağı kulak zarından ayırmaktadır. Farklı sebeplerden ötürü bu kanalın zarar görmesi ve yangısı sonrasında yüzücü kulağı olarak da adlandırılan dış kulak hastalığı ortaya çıkar. Hastalığa yüzücü kulağı denmesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi ise sıklıkla yüzen kişilerin bu enfeksiyona çok fazla yakalanmasıdır. Kulak kanalında yer alan serümen, dış kulak yolunu korumaktadır. Yapılacak yanlışlıklar sonrasında bu tabaka ortadan kalkar. Bunun sonrasında ise bölge hasar görür ve kulak enfeksiyonu ortaya çıkmış olur. Yüzücülerin kulak koruması olmadan yüzmesi sonrasında dış kulak bölgesinde sorunlar meydana gelebilmektedir.


Dış Kulak Hastalığı Kimlerde Görülür?
 Ağırlıklı olarak dış kulak hastalığı yüzücülerde görülmektedir. Bunun en büyük nedeni ise gerekli olan hijyenik önlemlerin alınmayarak suya girilmesidir. Suda bulunan bakteriler kulak içerisindeki serumenin etkisini azaltacak ve enfeksiyon oluşacaktır. Uzun süreler boyunca işitme cihazı ve kulaklık kullanan kişilerde de bu hastalığın görülme oranı oldukça yüksektir. Kulak kanalını çok sık bir şekilde temizlemek, temizleme esnasında kulak çöpünü yanlış olarak kullanmak ya da kanalın yabancı bir cisim ile karıştırılması sonrasında koruyucu tabaka ortadan kaldırılmış olacaktır. İnsanların büyük bir kısmı bu konuya yeterli oranda dikkat etmiyor ve buna bağlı olarak kısa bir süre içerisinde dış kulak enfeksiyonu kendini farklı şekillerde belli etmeyi başarıyor.

Dış Kulak Hastalığı Belirtileri
 Bir kişide dış kulak hastalığı meydana geldiği zaman bu kişi kulağını hafifçe çektiği zaman, kulağın ön kısmında yer alan ve tragus ismi verilen küçük kıkırdak çıkıntıya bastırıldığında, kulak kepçesi hareket ettirildiği zaman kulak ağrısı ortaya çıkar. Bu ağrının şiddeti ise zaman geçtikçe artmaya başlayacaktır. Ağrı ile birlikte enfeksiyondan ötürü kulakta ciddi bir kaşınma ortaya çıkabilir. Daha öncesinde meydana gelmemişken kulakta çınlama ve akıntı meydana gelebilmektedir. Tıkanıklığın oluşmasının sonrasında ise bazı kişilerde işitme kaybı görülebilmektedir. Ayrıca bazı hastalarda dış kulak enfeksiyonunun oluşmasının ardından enfeksiyon görülen kulakta dolgunluk hissi ortaya çıkabilmektedir. Kişilerin böylesi durumlar sonrasında hiç vakit kaybetmeden doktora gitmesi ve kulağında meydana gelen sorunların giderilmesi için tedaviye başlaması gerekmektedir. Aksi bir durumda belirtiler çok daha şiddetli bir hale gelecek ve kişiyi ciddi anlamda etkileyecektir.


Dış Kulak Hastalığı Tanısı
 Kulakta meydana gelen enfeksiyonun tanısı için fiziki muayene tek başına yeterli olmaktadır. Doktor kişinin kulağını incelerken dış kulak yolunu dikkatli bir şekilde muayene ettiği zaman gerekli tanıyı hızlıca koyabilecektir. Enfeksiyonun ilerlediği dönemde dış kulak yoluna bakıldığı zaman akıntılı, şiş ve kırmızı bir görüntünün ortaya çıktığının görülmesi demek; kişide dış kulak hastalığı bulunduğu anlamına gelecektir. Dolayısıyla herhangi bir ekstra görüntüleme yöntemi veya kan tahlili ile rahatsızlığın durumu ile alakalı bilgi sahibi olunmasına da gerek duyulmaz. Ortaya çıkmış olan görüntü, hastalığın ne seviyede olduğunu da belirleyecektir.

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.