Dış Gebelik Hakkında Genel Bilgiler


Dış Gebelik Nedir?
 En basit tabir ile dış gebelik, döllenen yumurtanın rahim dışında bir yere yerleşmesidir. Bu tarz gebelik en çok fallop tüplerde görülmektedir. İlk 3 ayda meydana gelen anne ölümlerinin en çok görülen sebepleri arasında yer alan dış gebelik, genel olarak hamile kadınların %1’inde görülmektedir. Dış gebelikte, döllenmiş olan yumurta, herhangi bir sebepten dolayı rahim boşluğuna gitmesi gerekirken buraya gelemez.

Dış Gebelik Sebepleri Nelerdir?
 Tüplerin hareket kabiliyetinin azalmasına sebep olan ve tüplerde kısmi tıkanıklık yapacak olan bütün durumlar, dış gebelik oluşmasına neden olmaktadır. Bunun en büyük sebeplerini başında ise daha öncesinde geçirilen enfeksiyonlar olarak görülür. Geçirilen her enfeksiyon sonrasında dokularda harabiyet oluşur. Enfeksiyonların sonrasında ise yapışıklık derecesinde değişimler meydana gelir. Oluşacak bu yapışıklık değişiklikleri bir taraftan tüplerin içerisinde olurken diğer bir taraftan tüpün iç kanalı kapatır ve dış kısımda oluştuğu zaman tüplerin doğal olan yapısını ciddi anlamda bozar. Üstelik bu tıkanıklık spermlerin geçişini engelleyecek şiddette ise kısırlık oluşabilecektir.

Daha öncesinde geçirilen enfeksiyonlar da yapışıklığa neden olabilmektedir. Bununla birlikte tüplerde doğumdan kaynaklı şekil bozukluğu ve daha öncesinde dış gebelik geçirilmesi de tekrardan dış gebeliğin oluşmasına neden olmaktadır.


Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?
 Erken gebeliklerde ortaya çıkan gebeliklerin tamamı, dış gebeliklerde de görülmektedir. Mide bulantısı, idrar ve kan ile yapılacak testlerin olumlu sonuçlanası dış gebelikte de görülen belirtiler arasında yer aldığından, fark edilmesi zor olabilmektedir. Bu belirtilerin sonrasında karnın alt bölgesinde ağrı oluşması, anormal vajinal kanamalar, baygınlık hissi ve omuz ağrısının ortaya çıkması ile birlikte kişide dış gebeliğin oluşmasının belirtileri arasında yer alır. Çünkü dış gebelik ürünü çok daha fazla genişleyemez ve tüpü yırtarak iç kanama başlatabilir, bu durumda da hastanın hayatı ciddi şekilde tehlikeli altına girer.


Dış Gebelik Nasıl Oluşur?
 Dış gebelik oluşurken döllenmiş olan yumurta tüpten rahme doğru ilerlerken buradaki rahim boşluğunda duvara yerleşir. Bu tarz gebeliklerin yaklaşık %95’i tüp içerisinde gerçekleşir. Bununla birlikte rahim ağzında, karındaki diğer bölgelerde ve yumurtalıkta da dış gebelik görülebilmektedir.

Dış Gebelik Riskli Midir?
 Dış gebelikte oluşabilecek en büyük tehlike, ortaya çıkacak olan kanamalardır. Bu kanamaların oluşması sonrasında geç kalınması demek, anne adayının hayati tehlikeler ile karşı karşıya kalması anlamına gelmektedir. Oluşabilecek riskleri engellemek adına anne adayının gebelik dönemi içerisinde meydana gelecek olan değişimleri takip etmesi ve en ufak bir değişiklik sonrası mutlaka doktoru ile irtibata geçmesi gerekmektedir.

Dış Gebelik Teşhisi
 Bu tarz bir gebeliğin teşhis edilmesi için HCG hormonu ölçülmektedir. Normal gebelik sürecinde HCG hormonu seviyesi hızlı bir şekilde artmaktadır. Eğer ki bu seviye gerekli olduğu şekilde artmıyorsa, anormal bir hamilelik düşünülebilinir. Ancak kimi zaman anne adayında HCG düzeyi oldukça yüksek olmasına rağmen ultrasonla bakıldığı zaman hamilelik belirtisi görülmez. Dış gebelik ile alakalı ultrason muayenesi esnasında tüpte bu gebeliğin oluşumu görülebilir. Bununla birlikte doktor kanama veya yırtılma sonrasında karın bölgesinde kan, yumurta ya da fallop tüpünde kanama, kütleler görebilecektir. Dış gebeliklerin büyük bir kısmı gebeliğin ilk 6. – 8. haftalarında belirlenir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.