Doğum Kontrol Hapları Hakkında Genel bilgiler


Doğum Kontrol Hapı Nedir?
 Progesteron ve östrojen hormonlarını bünyesinde barındıran doğum kontrol hapları, düşük yan etkilerinin yanı sıra yüksek etkinliklerinden dolayı kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen korunma yöntemlerinin başında gelmektedir. Genel olarak bilindiği üzere hamilelik, yumurta ile sperm hücresinin birleşip döllenmesi sonrasında gerçekleşmektedir. Ancak doğum kontrol haplarının içerisinde yer alan hormonlar dışarıdan vücuda girdiği için vücuttaki hormon kontrolünü ele geçirir. Böylece yumurtalıklarda yumurta oluşumunu engelleyecek ve spermin dölleyebileceği yumurta oluşmadığı için hamilelik oluşmayacaktır.

Genel olarak hamilelikten korunmak için kullanılan doğum kontrol hapları, bunun dışında birçok farklı konu ile alakalı da kullanılabilmektedir. Bunların başında ise adet düzensizliği geliyor. Bununla birlikte bazı yumurtalık kistlerinin tedavisi esnasında da doktor kontrolünde doğum kontrol hapları kullanılabilmektedir. Ayrıca adet dönemini daha geç ya da erken bir tarihe almak isteyen kadınlar, doktorları ile görüştükten sonra doğum kontrol hapı tercih edebilmektedir.

Doğum Kontrol Hapı Zararları
 Birçok kadın doktora danışmadan doğum kontrol hapı kullanmaya başlar. Ancak böylesi bir durumda doğum kontrol hapının içerisinde yer alan maddeler, kadınların vücutlarında istenmeyen durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durumların başında kadınlarda var olan ya da etkileri henüz ortaya çıkmamış olsa dahi ailesinde olan hastalıklar kullanılan doğum kontrol hapı ile belirtilerini göstermeye başlayabilecektir. Migren sorunu olan kişiler, yanlış doğum kontrol haplarını kullanmaya başlamaları sonrasında çok daha şiddetli migren atakları ile karşı karşıya kalabileceklerdir. Ailesinde damar tıkanıklığı ya da karaciğer sorunu olan, çok fazla sigara kullanan kişilerin doktorları ile bu durumu paylaşmaları büyük bir önem taşıyor. Ayrıca doğum kontrol hapı kullanımı sonrasında, bazı bireylerde çocuk sahibi olma isteklerinde gecikmeler yaşadıkları söylenmektedir.

Doğum Kontrol Hapları
 Hamilelikten korunmak isteyen kadınlar, ilk kutuyu kullanmaya başlamaları ile birlikte korunmaya da başlamış olacak. Haplardan en yüksek korunmayı elde etmek için mümkün olduğu kadar hapları her gün aynı saatte almak gerekir. Hapların isimleri farklı olsa da genel olarak sayıları 28’tir. Ara vermeden kullanılması sonrasında 3-4 gün geçmeden kadınlar normal bir şekilde adet görecektir. Adet esnasında kaçıncı günde olunduğunun bir önemi yoktur. İlk kutu bittikten sonraki önerilen süreden sonra ikinci kutuya başlanmalıdır. En etkili korunma yöntemi olsa da kimi durumlarda kadınlar iki kutu arasında adet görememektedir. Bundan dolayı 7 gün içerisinde adet görmeyen kadınların, mutlaka gebelik testi yaptırması ve bunun sonucuna göre hapı kullanmaya devam etmesi gerekmektedir. Günümüzde kullanıma sunulan doğum kontrol haplarının amacı aynı olsa da içerisinde yer alan bileşenler birbirinden farklıdır. Dolayısıyla kadınların bu haplar ile alakalı seçim yaparken bunu kendi başlarına yapmak yerine doktorları ile görüşmeleri ve kendilerine en uygun olacağına karar verilen hapları kullanmaları gerekmektedir. Doktor tavsiyesi olmadan doğum kontrol hapı kullanılması kesinlikle önerilmez.

Kimler Doğum Kontrol Hapı Almamalıdır?
 Daha öncesinde kendisinde ya da ailesinde damar içi iltihabı öyküsü olan kadınlar, 35 yaş üzerinde olup aşırı derecede sigara kullanan kadınlar, karaciğer hastalığı olan ve gebelik şüphesi taşıyan kadınların doğum kontrol hapı kullanılması sakıncalı görülmektedir. Nedeni belirlenmemiş adet kanaması düzensizlikleri olan kadınların kesinlikle doğum kontrol hapı kullanmaması gerekmektedir. Myom şikayeti olan kadınların doktor önerisine başvurması gerekmektedir. Yüksek dozlu doğum kontrol haplarında ise myomlarda büyüme meydana gelebilir. Doğumdan sonra doğum kontrol hapı kullanmak isteyen annelerin ise eğer bebeklerini emziriyorsa en az 3 ay, emzirmiyorsa en az 3 hafta beklemeleri gerekmektedir. İdeal süreyi doktora danışıp öğrenmelisiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.