Diş Eti Hastalıkları Hakkında Genel Bilgiler


Dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklara diş eti hastalıkları (periodontal hastalıklar) adı verilmektedir. Erişkin bireylerde meydana gelen diş kayıplarının yaklaşık %70’i dişeti hastalıklarından dolayı meydana gelmektedir. Bu hastalıklar erken dönemlerde teşhis edildiği zaman çok daha kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Dişeti hastalıklarının tedavisi ve ortaya çıkmadan önlenebilmesi; kişilerin doğal dişlerinin korunması, yiyecekleri çok daha rahat çiğnemeleri ve sindirimin iyi bir şekilde gerçekleştirilmesi gibi diğer faydaları da beraberinde getirmektedir. Dişeti hastalıkları dişeti iltihabı ile birlikte başlar. Yani bu iltihap hastalığın erken dönemidir. Erken dönemde çoğu zaman bu hastalık rahatsızlık vermez. Tedavinin yapılmaması sonrasında ise ilerler ve dişlerle dişetini destekleyen alveol kemiğinde geri dönüşü olmayan hasarları ortaya çıkartabilir.


Diş Eti Hastalıkları Belirtileri
 Dişeti hastalıklarının en büyük belirtilerinin başında, kişilerin dişlerini fırçalamaları esnasında dişetlerinin kanaması gelmektedir. Bunun yanında dişetleri şiş, kırmızı ve oldukça hassas olabilir. Dişlerle dişetleri arasına meydana gelen iltihabi akıntı ve dişlerden kolayca ayrılan ve uzaklaşan dişetleri de hastalıkların diğer belirtileri arasında yer alır. Dişetleri arasında mevcut bulunan aralıkların artması ya da aralıkların oluşması, ısırma esnasında alt ve üst dişlerin arasındaki ilişkinin değişmesi, sürekli bir şekilde oluşan kötü ağız kokusu da dişeti hastalıklarının belirtileri içerisindedir. Ayrıca bu hastalıkların oluştuğu kişilerin ağızlarındaki bölümlü protez uyumunda değişiklikler ve bozulmalar meydana gelebilir.


Diş Eti Hastalıkları Sebepleri
 Hastalıkların oluşumundaki en büyük sebeplerin başında, bakteriyel diş plağı gelmektedir. Bu plak, dişlerin üzerinde birikir, yapışkan ve renksiz bir film tabakadır. Diş ipliği kullanımı ve günlük diş fırçalama ile birlikte bakteriyel diş plağı başarılı bir şekilde dişten uzaklaştırılabilir. Bu plak dişten uzaklaştırılamazsa tartara dönüşür. Plakta bulunan bakterilerin salmış olduğu zararlı ürünler dişetinde sorunların oluşmasının sebebidir. Bu sorunların başında ise dişeti ve dişi birbirine bağlayan lifler yıkıma uğrar, dişeti dişten uzaklaşmaya başlar ve periodontal cep oluşur. Bunun sonrasında ise bakteriler derin dokulara ilerlemeye başlar, hastalığın ilerlemesi sonrasında cebin derinleşmesi ile birlikte de bunlar kemiğe kadar ilerleyebilir.

Diş Eti Hastalıkları Kimlerde Görülür?
 İnsanların büyük bir kısmı, diş eti hastalıklarının yalnızca yaşlılık döneminde ortaya çıktığını düşünürler. Halbuki dişlerin bakımının gerektiği şekilde yapılmaması sonrasında genç ya da yaşlı fark etmeden tüm bireylerde dişeti hastalıkları görülebilmektedir.Diş Eti Hastalıkları Türleri
 Gingivitis, dişeti hastalıklarının en basit formu olarak bilinmektedir. Dişeti iltihabı bu hastalık ile başlamaktadır. Bu dönede dişetleri kanar, kırmızılaşır ve hacim olarak büyür. Agresif periodontitis, dişeti hastalıklarının daha ilerlemiş safhası olarak ortaya çıkar. Bu aşamada herhangi bir sorun yokmuş gibi görülür. Ancak dişlerde yıkıcı ve zarar verici bir şekilde ilerleme meydana gelmektedir. Bu esnada dişeti tedavisine cevap verilemeyebilir ve antibiyotik tedavinin uygulanması gerekebilir. Kronik periodontitis, dişlerin destek dokularında oluşacak destek sonrasında ilerleyici nitelikte ataşman ve kemik kaybı ortaya çıkabilir. Diş etlerinde cepler oluşmaya başlar. Hastalığın ilerleyeme başlaması ile birlikte dişlerde sallanmalar oluşur. Bu etapta tedaviye başlanmamışsa dişler birer birer kaybedilebilir. Bununla birlikte ağırlıklı olarak gençlerde diyabet gibi hastalıklar sonrasında periodontitisin ortaya çıktığı gözlenebilmektedir. Dişi çevreleyen kemik dokusunda, diş ve kemik arasında bulunan liflerde ve diş eti dokusunda da nekrotizan karakterde iltihap oluşabilmektedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.