Damar Sertliği Hakkında Genel Bilgiler


Damar Sertliği Nedir?
 Sağlık bir vücutta bulunan atardamarlar, esnek bir yapıya sahiptir. Bu damarlar, vücudun yapısına bağlı olarak şekil almaktadır. Kimi durumlarda daralan atardamarlar kimi durulmada ise genişler. Böylece damardan aktarılacak olan kanın miktarı da ayarlanır. Bazı durumlarda ise atardamar duvarları ciddi şekilde zarar gördüyse ya da farklı bir durum oluşursa, kan akış miktarında azalma veya çoğalma meydana gelebilir. Damar duvarlarında oluşan sertliğe de damar sertliği adı verilmiştir. Bu hastalığın teşhisinde geç kalınması sonrasında kalıcı hasarlar ve hatta ölümler ortaya çıkabilmektedir. Damar sertliği beyin kanaması ya da kalp krizi gibi hastalıkların başlangıcı olarak bilinir. Bundan dolayı da kişilerin risklerini bilmesi, belirtilerin ortaya çıkması sonrasında doktora gitmeleri gerekmektedir.


Damar Sertliği Belirtileri
 Damar sertliği, kendini çoğu zaman ilk evrelerde belli etmemektedir. Kişinin rutin kontrolleri esnasında damar kapaklarında ortaya çıkan zedelenmeler, damar sertliği oluşumunun ilk aşaması olarak bilinir. Bu hastalığın kalpte başlaması ise çok daha ciddi belirtileri ve sonuçları beraberinde getirir. Kalpte damar sertliği oluşması sonrasında kalp kası düzenli bir şekilde kasılıp gevşeme konusunda zorluklar yaşamaya başlar. Göğüste sıkışma ve kalp ritminde bozukluklar, damar sertliğinin en büyük belirtileri arasında yer almaktadır. Göğüs bölgesinde sıkışma birçok farklı hastalıkta belirti olarak ortaya çıksa da damar sertliğinde oluşacak sıkışmalar büyük ve sürekli ağrılar olarak kendini gösterir. Bacaklarda görülecek damar sertliği kramplara ve kasılmalara da sebep olmaktadır.


Damar Sertliği Tanısı
 Kişiler, bu hastalık ortaya çıktıktan bir süre sonrasına kadar herhangi bir belirti göstermez; bundan dolayı da tanısı oldukça güç olabilir. Tanı için kullanılacak testler, damar sertliğinin organ tutulumlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Genel olarak bilgisayarlı tomografik anjiografi, manyetik rezonans anjiografi, kalbe uygulanan stres testleri, damarların Doppler ultrasonografi incelemeleri, Doppler ile ayak bileği kol basınç indeksidir. Yapılacak testlerin sonrasında kişide oluşmakta olan damar sertliğinin durumu ile alakalı ayrıntılı bilgi sahibi olunur. Ve yapılacak tedavi de hastanın fiziki durumu ile testlerin sonuçları birleştirilerek verilip vakit geçirmeden uygulanmaya başlanır.


Damar Sertliği Risk Faktörleri
 Damar sertliğinde en önemli faktörlerin başında yaş gelmektedir. Diğer faktörlerin tamamen eşit olduğu durumlarda damar sertliği görülme oranı erkeklerde çok daha fazladır. Menopoz öncesinde kadınlarda damar sertliği oluşumu çok nadirdir. Menopoz sonrasında östrojen hormonu azalır. Bunun sonrasında da hastalığın ortaya çıkma oranında artış meydana gelebilir. Ailede diyabet ya da yüksek tansiyon olması, kolesterol seviyesinde yükseklik de damar sertliğinin ortaya çıkmasında gen ile alakalı etken faktörlerdir. Kötü kolesterolün yüksek, iyi kolesterolün düşük olması sonrasında damar sertliği ve bununla birlikte pek çok hastalık ortaya çıkar. Sigara kullanımı, özellikle erkeklerde en çok bilinen damar sertliği risk faktörleri arasında yer alır. Uzun süreler boyunca günde bir paket sigara içen kişinin damar sertliği riski %200’ye yükselmektedir.
Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.