Çocuk Felci Hakkında Genel Bilgiler


Çocuk Felci (Poliomyelit) Nedir?
 Çocuk felci virüsünün sebep olduğu bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olan çocuk felci hastalığı, genel olarak merkezi sinir sistemini etkilemektedir. Çok eski dönemlerden beri bilinen bu hastalığın tarihteki yeri de oldukça önemlidir. Bu hastalık yalnızca insanlarda görülmektedir. Bulaşıcı olan çocuk felci hastalığı tüm dünyada etkisini gösterir. İncelenen her 200 vakadan birinde, hastalığın etkeni olan bu virüs omuriliğe geçtikten sonra oradan kasların hareketlerini sağlayan sinir hücrelerini tahrip etmeye başlayacaktır. Oluşacak bu tahribat kalıcıdır ve bozulan sinir hücrelerinin yenileri yerine gelmediği için bu durumdan etkilenmiş olan kaslar artık çalışamaz. Bunun sonrasında ise çocuk felci hastalığı, ömür boyu sürecek felçlere sebep olmaktadır.


Çocuk Felci Belirtileri Nelerdir?
 Çocukta baş ağrısı, iştah kaybı, yorgunluk, kusma, halsizlik, yüksek ateş, ense bölgesinde sertlik ve ağrı görülmesi; çocuk felci hastalığının en önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Virüs vücuda girdikten yaklaşık 2 hafta içerisinde felç oluşabilmektedir. Felcin ilk belirtileri ise kol ve bacaklarda görülür. Kaslar daha öncesinde olmadığı kadar duyarlı bir hale gelir ve ağrılar oluşur. Felcin başlaması ile birlikte virüsten etkilenen kaslar erir ve zayıflar. İleri vakalarda ise çocuk konuşmakta zorlanır, yutkunmada sorunlar başlayıp öksüremez duruma gelir.


Çocuk Felci Nasıl Bulaşır?
 Bu hastalık kişiden kişiye, dışkı aracılığı ile yayılan oldukça yüksek derecede bulaşıcıdır. Çocuk felcine yakalanmış kişi ile aynı evde, ortamda bulunan ve bu hastalığa yakalanmamış olan kişilere bulaşma oranı yüksektir. Dışkı aracılığı ile atılan mikrobun bulaşmış olduğu içeceklerin ve yiyeceklerin ağız yoluyla alınması sonrasında mikrop vücuda giriş yapar. Çocuk felci virüsü sindirim sistemi ve boğazda çoğalacaktır. Hastalığın etkileri başlamadan önce virüs dışkıda ve boğazda bulunsa da daha sonrasında etki göstereceği sinirlere gitmeye başlar.


Çocuk Felcinin Tedavisi Var Mıdır?
 Çocuk felcinin bilinen bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu virüs ile enfekte olmuş olan çocukların %95’inden fazlasında herhangi bir belirti ortaya çıkmaz. Bunun dışındaki vakalarda mide-bağırsak sisteminde bozukluk, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi bulgular ortaya çıkar. %1’lik bir oranda ise bacaklarda felç oluşur. Felcin ortaya çıkması sonrasında bu felçler tedavi edilemez.

Çocuk Felci Aşısı Var Mıdır?
 İki çeşit çocuk felci aşısı bulunmaktadır. Oral çocuk felci aşısı ağızdan damla şeklinde çocuğa verilmekte ve canlı olan zayıflatılmış aşıdır. Hastalığa neden olan virüsün 3 tipini de içermektedir. Enjeksiyon şeklinde uygulanan çocuk felci aşısı olup ölü aşıdır. 4’lü 5’li karma aşıların içerisinde bulunur ve hastalığa neden olan virüsün 3 tipini de içerir. Her iki aşı çeşidi de çocuğu bu hastalıktan korumak adına son derece etkilidir. Aşıları yapılmış olan çocukların %99’unda üç tip çocuk felci virüsüne karşı koruyucu antikor gelişir.


Çocuk Felci Kimlerde Görülür?
 Ağırlıklı olarak çocuklarda görülen bu hastalığa tek yakalanan ise yalnızca çocuklar değildir. Onlarla birlikte yaşlı insanlar ve bebekler de çocuk felcine yakalanabilirler. Bununla birlikte hamile kadınlar, daha öncesinde çocuk felci aşısı olmamış olan kişiler, hastalığın görülmüş olduğu yerde bulunan kişiler de salgından dolayı bu hastalığa yakalanabilecek riskli grupların içerisinde yer almaktadır.

Çocuk Felcinden Nasıl Korunulur?
 Çocuk felcinden korunulmak adına yapılması gereken en önemli şey, aşıların düzenli bir şekilde yapılmış olmasıdır. Bu aşıların yapılmasının yanı sıra çocuk felcine yakalanmış olan çocuk ya da kişinin etrafına risk altında olan kişilerin yaklaştırılmaması da gerekmektedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.