Vertigo Hakkında Genel Bilgiler


Vertigo Nedir?
 Kişinin vücudunun denge sisteminde yaşanmaya başlayan bir sorundan dolayı ortaya baş dönmesine vertigo denilmektedir. Ancak tansiyon düşmesi ile alakalı ortaya çıkan baş dönmeleri kesinlikle vertigo rahatsızlığı içerisinde yer almaz. Burada tabir edilen baş dönmesi, iç kulak iltihabı, meniere, labirentit gibi hastalıklar sonrasında ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan baş dönmesi ise yaşayan her hasta tarafından da farklı şekillerde anlatılmaktadır. Ancak hepsi de bir anda bulundukları yerin dönmeye başlaması ve kişinin aniden dengesini kaybederek kendini kötü hissetmeye başlaması durumundan şikayetçi olmaktadır.


Vertigo Belirtileri
 Vertigo rahatsızlığından muzdarip olan kişiler genel olarak vertigo atağı ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu ataklar yaklaşık 2 dakika sürebilmektedir. Ancak kimi atakların süresi ise birkaç saate hatta 1 ya da 2 güne kadar uzayabilir. Ortaya çıkan ataklarda yalnızca baş dönmesi ortaya çıkmaz. Bununla birlikte kulak çınlaması, dengenin kaybolmasından dolayı yürümede zorluk, bilincin zayıflaması ve işitme kaybı, baş dönmesi ile beraber eşlik eden mide bulantısı da vertigo belirtileri arasında yer almaktadır. Atakların çok fazla sürmesi ve aşırı şiddetli olması sonrasında ise bu belirtilerin içerisine aşırı terleme, anormal göz hareketleri, mide bulantısı ve kusmalar da ortaya çıkabilmektedir.


Vertigo Kimlerde Görülür?
 Yüksek tansiyon hastaları, kalp-damar hastaları, santral sinir sistemi hastaları vertigo ile karşı karşıya kalabilirler. Bunlarla birlikte orta kulak iltihabı, iç kulaktan başın pozisyonunu beyne ileten sinirlerin iltihabı, kulağa toksik ilaçların dökülmesi, yaşlılık, migren, boyun kireçlenmesi ve boyun fıtığı, iç kulaktan başın pozisyonunu beyne ileten sinirdeki tümör, psikiyatrik nedenler, iç kulak tansiyonu rahatsızlıkları bulunan kişiler de vertigo görülebilir. Belirli baş pozisyonları sonrasında ortaya çıkan baş dönmeleri de yine vertigodur.


Vertigo Neden Olur?
 İç kulaktaki denge sistemi içerisindeki sıvı normal zamanlarda var olan kanallar içerisinde ters yönde döner. Vertigo ortaya çıktığı zaman ise bu denge sisteminde sorunlar meydana gelmeye başlar. Görme ile sağlanan dengenin bozulması ise vertigo oluşmasındaki diğer bir neden. Kas, tendon ve eklemlerde yer alan reseptörler sinirsel bir uyarı oluşturur. Var olan bu uyarı merkezi sinir sistemine ulaşmak adına sinir yollarından geçer. Dengenin sağlanması adına hangi kasın ya da eklemin hangi hareketi yapması gerektiğinin belirlenebilmesi gerekir. Bunun belirlenememesi sonrasında ise kas-iskelet sisteminde denge sağlanamaz ve vertigo oluşur.

Vertigo Tanısı
 Bu hastalık için doktora giden kişi öncelikli olarak muayene olur. Bunun sonrasında ise bazı testler yapılır. Testlerin hangileri olacağına hastanın cinsiyeti, yaşı, vertigonun süresi, zamanlaması ve başka hastalıklarının olup olmadığına göre değişim göstermektedir. Bununla birlikte hastanın tansiyonu ölçülür ve vertigonun tansiyona bağlı olup olmadığı anlaşılır. Kulak ile alakalı bir sorunun olup olmadığının belirlenmesi adına da iç kulak ile alakalı denge testleri yapılır. Nörolojik muayene esnasında anormallik durumu ortaya çıkarsa, sinir sisteminde bir sorun vardır. Bunu ortaya çıkarmak adına EEG, MR ya da BT çekilir. Bunların sonrasında herhangi bir sonuç elde edilemiyorsa hasta fiziksel tıp ve rehabilitasyon veya psikiyatri uzmanlarına yönlendirilir. Böylece hastalığın tanısı koyulmaya çalışılır.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.