Varis Hakkında Genel Bilgiler


Varis Nedir?
 Varis, yüzeysel toplardamar hastalığı olarak da bilinmektedir. Kalp tarafından atardamarlar aracılığı ile dokulara gönderilmiş olan besinden dolayı zenginleşmiş kan ve oksijen organların kullanımı sonrasında toplardamarlar aracılığı ile kalbe geri taşınmaktadır. Toplardamarlar, bu görevi yerine getirmek adına yer çekimine karşı çalışmak zorundadır. Vücutta ikinci bir kalp olarak isimlendirilmiş olan ve kişilerin her adım atışında devreye giren baldır kaslarının hareketi sonrasında toplardamarın içerisindeki kan kalbe doğru iter. Kasların kasılmasının sonrasında yukarıya itilen kan tek yönde hareket eder. Kasların gevşemesiyle geri dönmesini engelleyen şey ise damarların içerisinde yer alan kapakçıklardır. Kirli kanın kalbe doğru istenilen şekilde hareket edememesi sonrasında toplardamarların içerisinde kan birikmeye başlar, basınç artar ve varis oluşur.


Varis Nedenleri Nelerdir?
 Varis oluşumundaki en büyük etkenlerin başında, toplardamarlarda bulunulan kapakların iyi çalışmaması geliyor. Ancak henüz varisin nedenleri kesin olarak belirlenememiştir. İnsanların büyük bir kısmı toplardamarlarda bulunan kapakları kalp kapakları ile karıştırırsa da bu ikisi oldukça farklıdır. Toplardamarlardaki kapaklar görevini iyi bir şekilde yapamadıkları zaman ise ayaklarda kan birikmeye başlar ve varis oluşur.

Varis Belirtileri Nelerdir?
 Varislerde öncelikli olarak ağrılar ortaya çıkar. Dizlerin altından bütün bacağı etkileyen bu ağrılar pek çok noktada kendini gösterir. Bununla birlikte varisin ortaya çıkması sonrasında ayak bileği bölgesinde şişlik oluşabilir. Ancak bu şişlik tek bir noktada olmaz, ayağın genelinde ortaya çıkar. Ayak tabanında fazla olmak üzere özellikle de yaz aylarında yanma hissi oluşur. Kişiler geceleri yattıkları zaman bacaklarında kramp oluşur. Varis olan yerler kaşınır ve ayak parmaklarında uyuşmalar meydana gelir.


Varisten Nasıl Korunulur?
 Varis gibi bir sorunun oluşmasını engellemek adına uzun süreler boyunca ayakta durmaktan kaçınmakta ve fazla kilo almayı engellemek gerekmektedir. Böylece kanın pompalanması esnasında herhangi bir sorunun oluşmasının da önüne geçilecektir. Varisin gelişimini yavaşlatan ve oluşmuşsa şikayetlerini azaltan şeylerin başında ise yürümek geliyor. Böylece bacak kasları çalıştırılacak ve bunun sonrasında da kan kalbe çok daha iyi bir şekilde iletilecektir. Bunun sonrasında da varisin oluşumu ve belirtilerinin ortaya çıkışı da engellenmiş olacaktır.

Varis Kimlerde Görülür?
 Varis, kadınlarda erkeklerden çok daha fazla görülmektedir. Bunun yanı sıra her yaş grubunda görülse de 70 yaş ve üzerindeki kişilerde görülme oranı %90’lara ulaşmaktadır. Ailesinde varis olan kişilerin ilerleyen dönemlerde varis sorunu ile karşılaşması, olmayanlara oranla çok daha fazladır. Bununla birlikte çalışma şekli, uzun süre ayakta kalma, hareketsizlik, aşırı sıcak havaya maruz kalma, kabızlık ve sıklıkla topuklu ayakkabı giymek de varis oluşmasın nedenleri arasındadır.


Varis Tanısı
 Bacakta oluşacak varislerin büyük bir kısmı çıplak gözle görülebilmekte ve çok kolay bir şekilde tanı koyulabilmektedir. Fakat büyük varislerin oluşmasına neden olan ve dışarıdan görünmeyen derin yerleşimli kaynak damarların tanısının koyulması için değerlendirme yöntemine ihtiyaç duyulur. Bunlar renkli Doppler ultrasonografidir. Yapılacak olan değerlendirme sonrasında doğru tanı koyulacaktır. Doktor, bacakların değerlendirilmesini yaparken hastanın ayakta olmasını ister. Ancak ayakta duramayacak kadar kötü olan hastalar için oturarak da varis ultrasonu yapılabilmektedir. Ultrason aracılığı ile bacak damarları incelenir ve nasıl bir tedavi yapılacağı da böylece belirlenmiş olur.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.