Vajinismus Hakkında Genel Bilgiler


Vajinismus Nedir? 
Cinsel ilişkinin başlarında herhangi bir sorun meydana gelmezken cinsel birleşme anında istemsiz bir şekilde kasılmaların yaşanması durumuna vajinismus denilmektedir. Bunun sonrasında aşırı kasılan vajina bölgesinden dolayı cinsel birleşme kimi zaman oldukça acılı bir şekilde gerçekleşirken kimli zaman da hiç gerçekleşemez. Kimi zaman vajinismus denildiği zaman insanların akıllarına son derece acılı cinsel deneyimler gelse de bazı durumlarda vajina çok dar olduğu için cinsel ilişki sorunlu bir şekilde gerçekleştirilir. Cinsel ilişki esnasında kasılmalar çok farklı düzeylerde kendini göstermektedir. Bu soruna sahip olan kadınların büyük bir kısmı hastalığı önemsemez ve doktora gitmek istemez. Böylesi durumlarda sorun artarak devam eder ve çiftlerin hayatlarını olumsuz yönde etkiler.

Vajinismus Belirtileri
 Vajinismusun en büyük belirtilerinin başında, cinsel ilişkinin zor, sıkıntılı ve ağrılı geçmesi gelmektedir. Kadınlar bu ağrılı durumdan dolayı cinsel ilişkiye girmekten korkmaya başlarlar. Kimi zaman da çift cinsel ilişkiye kısmen girebilir. İleri düzeydeki vajinismus durumunda yalnızca cinsel ilişkiye girememe durumu ortaya çıkmaz, kadınlar vajina içerisine tamponu bile yerleştirilemez. Kişiler vajinal ultrasona giremez ya da zorla girerler. Vajinismus ortaya çıktığı zaman kişide panik atak tarzı bir durum ortaya çıkmaktadır. Kişi ister istemez karşısındakinden kendini geri çeker ve endişe duymaya başlar. Bu esnada bilinç açık olsa dahi kontrol yitirilmiştir. Kadın ister istemez korkar, titrer ve bayılacağını hisseder. Vajinismusta bu belirtilerin hepsi olabildiği gibi kimi zaman yalnızca bir iki belirti ile hastalık kendini hissettirir.


Vajinismus Neden Olur?
 Vajinismusun ortaya çıkmasına neden olan şeyler oldukça geniş bir yelpazede incelenmektedir. En basit tabi ile kadının çocukluk döneminden itibaren öğrenmiş olduğu yanlış bilgiler, kimlik, karı koca arasında bulunan ilişki süreci vajinismus hastalığının ortaya çıkmasında etkendir. Vajinismus ile cinsel ilişkinin başarılamamış olması genel anlamda psikolojik ve organik olarak iki ayrı kısımda incelenebilmektedir. Cinsel taciz, şiddete maruz kalma, çocukluk döneminde yanlış bilgilendirilme gibi konular psikolojik nedenlerdir. Böylesi durumlarda hastalığın düzeltilmesi çok uzun sürebilir. Kalın, yüksek kenarlı ve sert kızlık zarı, doğuştan meydana gelen ve vajinada bulunan anomaliler, vajinal septum gibi durumlarda da cinsel ilişki yaşanamaz. Bunlar da organik nedenler arasında bulunmaktadır.


Vajinismus Tanısı
 Yapılacak muayenede doktor dış genital organları değiştirir ve vajina kaslarının kasılma derecesini saptar. Bu esnada hasta hiçbir şekilde acı çekmez. Tanı esnasında hastanın içerisinde bulunduğu gruba göre tedavi şekli seçilecektir. Bundan dolayı da hastanın doktora karşı tamamen dürüst olması büyük bir önem taşımakta. Vajinismuslu hastalara karşı tutumda yalnızca hasta ile görüşülmez. Bununla birlikte hastanın eşi ile de görüşülür. Bu görüşmeler birlikte olduğu gibi ayrı ayrı da gerçekleştirilir. Daha sonrasında sorun belirlenir ve çiftlere sorunun nedenleri, tedavisinin nasıl yapılacağı gibi durumlar ile alakalı ayrıntılı olarak bilgi verilir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.