Vajinal Akıntılar Hakkında Genel Bilgiler


Vajinal Akıntı Neden Olur?
 Birçok kadının jinekologa gitmesine neden olan sorunlardan bir tanesi vajinal akıntı. Bu akıntı kadınların kişisel, cinsel ve sosyal yaşamını ciddi oranda etkilemektedir. Kadınların yaşamlarının her döneminde görülebilecek bu akıntının sık görülmesindeki en büyük nedenlerden bir tanesi ise cinsel olarak aktifliktir. Bunun dışında vajinal akıntının nedenlerinin diğeri ise mantar enfeksiyonu, bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. Vajinit adı verilen rahatsızlık sonrasında da vajinal akıntılarda artış meydana gelebilir. Rahim ağzı yaraları, herpes tarzı virüsler, servikste olan polipler, spiral ipi, rahim ağzı ya da genital kanser, bakteriyel vaginosis gibi nedenlerden dolayı vajinal akıntı meydana gelebilmektedir.


Vajinal Akıntıya Sebep Olan Hastalıklar
 Akıntılar genel olarak vajinal bezler tarafından sağlanmaktadır. Akıntılar asidik özelliğe sahiptir. Bu özelliğin sağlanamaması sonrasında ise vajinal akıntılar meydana gelebilecektir. Vücutta ortaya çıkan enfeksiyonların ardından antibiyotik kullanımı ile birlikte vajina iltihaplanır ve vajinit oluşur. Bununla birlikte bağışıklık sistemini ciddi oranda çökerten AIDS gibi hastalıklarda da vajinal akıntıya neden olmaktadır. Trikomonas enfeksiyonlar, bakteriyel vaginosis, mantar enfeksiyonları, gonore (bel soğukluğu), klamidya enfeksiyonları, mikroplazma ve ureplasma enfeksiyonları gibi hastalıklar sonrasında kadınlarda farklı tiplerde vajinal akıntılar görülebilmektedir. Çok nadir de olsa üreme organları ile alakalı kaseröz tümörler sonrasında da kadınlar akıntı şikayeti ile doktora başvurabilmektedir.

Vajinal Akıntı Kısırlık Yapar Mı?
 Normal bir vajinal akıntının kendine özgü bir ph değeri bulunmaktadır. Görevi de vajinanın nemli kalmasını sağlamaktır. Bu tarz akıntılar berraktır ve sıvı yumurta akını andıran bir görüntüsü bulunur. Dolayısıyla böylesi akıntılar kadınlarda herhangi bir sorunun ortaya çıkmasına neden olmaz. Ancak akıntının artmaya başlaması, kokusunun olması ve renginin değişmesi; bazı sorunların ortaya çıkmaya başladığının habercisidir. Vajinal akıntı oldukça geniş bir hastalık yelpazesinin belirtisi olmaktadır. Kimi zaman nedeni çok basit olan bu akıntılar kimi zaman ciddi enfeksiyon ve hastalıkların belirtisi olmaktadır. Vajinal akıntı esnasında süt kesiği görünümü oluşmuşsa, köpüklü sarı yeşil bir renkteyse ya da gri beyaz renkte yapışkan bir yapıya sahipse kadınların hiç vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekir. Aksi bir durumda tüplerde yapışıklık, tıkanma ve kısırlık meydana gelebilecektir.Her Vajinal Akıntı Hastalık Belirtisi Midir?
 Bilinenin aksine kadınlarda vajinal akıntı son derece normal bir durumdur. Kadınların dikkat etmeleri gereken şey, akıntının cinsidir. Kokusuz, berrak renkteki akıntı herhangi bir sorun olmadığı anlamına gelmektedir. Ancak akıntının katı bir görüntüye erişmeye başlaması, renginin koyulaşması ve çok kötü kokması; farklı hastalıkların ortaya çıktığının belirtisidir. Dolayısıyla kadınların akıntılarına dikkat etmesi, herhangi bir değişimin meydan gelmesi sonrasında hiç vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekmektedir. Böylece erken tanı ile birlikte tedavi çok daha kısa sürede gerçekleşecektir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.