Kabakulak Hastalığı Hakkında Genel Bilgiler


Kabakulak Nedir?
 Vücuda giren virüslerin, bir süre sonrasında tükürük bezlerinde enfeksiyon yapması, daha sonrasında da bu bölgede büyümeye başlaması ile birlikte kabakulak ortaya çıkmaktadır. Bulaşıcı olan bu hastalık kulağı alt kısmında şişlik oluşturmaktadır. Genel olarak çocukluk çağında görülen bu hastalığı kişiler eğer ki bu dönemde geçirmemişse, yetişkinlik döneminde de geçirebilirler. Kabakulak hastalığı, bahar ve kış aylarında kendini çok daha fazla gösterir. Bu hastalığın mikrobu kana girdikten sonra yayılıp diğer organlara da yayılıp ve buralarda iltihaplanmalar oluşturabilir. Eğer ki beyin zarına kadar geldiyse menenjite sebep olabilir. Beyinle birlikte sinirlerde, pankreasta ve böbreklerde de iltihaplanma oluşabilmektedir.


Kabakulak Belirtileri
 Kabakulak hastalığı ortaya çıktığı zaman çenenin arka kısmında şişlik oluşmaktadır. Öncesinde bir kısmında oluşan şişlik, daha sonrasında diğer tarafa yayılır. Kişi ağzını açıp kapatırken, bir şeyleri çiğnemeye çalışırken ağrı oluşur. Baş ağrısı ve hafif derecelerde seyreden ateş ortaya çıkabilir. Kabakulak sonrasında yumurtalıklarda iltihaplanma oluşursa, hasta şiddetli karın ağrısı çekebilecektir. Şişliğin oluşmasından dolayı baş; şiş olan tarafa doğru az da olsa yatık durabilir. Hastalığın şiddetine ve iltihabın yayılışına bağlı olarak boyunda tutulma oluşabilmektedir. Hasta, kabakulak rahatsızlığın ortaya çıkması ile birlikte halsiz ve yorgun bir hale gelabilir ve buna bulantı ile kusma da eşlik eder. Ancak çok nadir de olsa kimi durumlarda hastalık hiçbir belirti vermeden ortaya çıkabilir.


Kabakulak Kimlerde Görülür?
 Bu hastalık, herhangi bir yaş, cinsiyet ya da ırk farkı gözetmeksizin herkeste görülebilmektedir. Ancak yapılmış olan araştırmalarda da görülebileceği üzere en fazla 5 ila 10 yaş arasındaki çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Genellikle kabakulak hastalığı ilkbahar ve kış aylarında salgınlıklar ile kendini göstermektedir. Çocukluk döneminde ortaya çıkmayan bu hastalık, kişinin yetişkinliğe eriştiği dönemlerde eğer ki kabakulak hastası olan bir kişinin yakınlarında bulunursa bu hastalığa yakalanacaktır. Kabakulak, yakalandığı kişilerin yaklaşık olarak %25-30’unda hiçbir şekilde belirti vermeden geçirilebilmektedir.

Kabakulak Nasıl Bulaşır?
 Fiziksel ve ultraviyole şartlara dayanamayan bir virüs olan paramiksovirüs, ağız ve boğaz salgıları ile doğrudan temas haline geçen kişilere bulaşabilmektedir. Bununla birlikte hastanın direkt olarak kullandığı eşyaların kullanılması veya damlacık yolu ile karşı tarafa geçmektedir. Bulaştırıcı etkisi, parotis bezinin şişmesi ile birlikte 7 gün öncesinde başlar ve 9 gün sonrasına kadar devam edebilir. Kabakulak hastalığının kuluçka süresi ise 14 – 21 gündür. Ağız ve burun aracılığı ile vücuda girecek olan virüs; tükürük bezlerine yerleşebileceği gibi solunum yolu epitellerine de yerleşebilmektedir. Epitel doku üzerinde üreyen virüs kana karıştıktan sonra dış salgı bezlerine, sinir sistemine, overler ve testise yerleşebilir.Kabakulak Tanısı
 Hastalığın tanısını koymak oldukça kolaydır. Öncelikli olarak doktor hastayı inceler ve ona verilen bilgiler ışığında yapacağı fiziksel muayene sonrasında tanıyı rahatlıkla koyabilir. Kabakulak hastalığına yakalanmış bir kişi ile yakın temasta bulunulması, tanının koyulmasına yardımcı olmaktadır. Tükürük bezlerinde oluşan şişme, tanının kolayca koyulmasını sağlar. Birçok insan da kullanılmamasına rağmen eğer ki doktor gerekli görürse, kan tahlili yapılmasını da isteyebilir. Yapılacak olan bu kan tahlili sonrasında kişinin antikor seviyesine bakılacaktır. Bu seviyenin artması, kabakulak tanısı koyulması adına oldukça önemlidir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.