Farenjit Hakkında Genel BilgilerFarenjit Nedir?

Boğaz iltihabının diğer bir ismi olan farenjit, %90 viral sebeplerinden oluşurken %10’luk bir kısımda ise genel olarak bakteriyel sebeplerden oluşur. Farenjit hastalığı, boğazda bulunan submukozal ve mukozal yapılardaki inflamatuar bir hastalığı olarak da bilinir. Ağırlıklı olarak 4-7 yaşlarında sıklıkla görülen farenjit hastalığının belirtileri sebeplerine bağlı olarak değişim göstermektedir. Bakterilerden dolayı ortaya çıkan farenjitte belirtileri oldukça ağır bir şekilde seyredebilir. Pek çok farenjit hastası birkaç gün içerisinde düzelme gösterilmektedir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde doktor kontrolünde kullanılacak ilaçlar seyri değiştirecektir.

Farenjit Belirtileri

Hastalık kendini öncelikli olarak boğazda yanmalar, kaşınmalar, kuruluk hissi ve ağrılar ile göstermektedir. Öksürük ise hastalığın diğer belirtileri arasında yer alır. Hastanın sesinde kısılmalar oluşurken ateşinde artış meydana gelir. Farenjit hastalığına yakalanmış olan bir kişi bakterilere ve tozlara karşı aşırı hassasiyet gösterirken aynı hassasiyeti yiyeceklere de göstermeye başlar. Bebeklerde farenjit ortaya çıkmışsa; karın ağrısı, kusma yüksek ateş gibi sebepler ortaya çıkabilir. Bebek bu durumdan dolayı huzursuzluklar yaşar ve sürekli bir şekilde ağlar. Hastalığın kuluçka dönemi genel olarak 3 ila 5 gün arasında değişim göstermektedir. Kuluçka dönemi esnasında sağlıklı insanlara bulaşmaktadır. Bu dönemin bitmesi ile birlikte bulaştırma özelliği de kalmayacaktır.


Farenjit Sebepleri

Kronik farenjitler, sık bir şekilde geçirilen üst solunum yolu enfeksiyonlarının ardından, aşırı alkol ve sigara tüketiminden, kronik sinüzit sonrasında ortaya çıkan geniz akıntısından, çok aşırı soğuk ya da sıcak gıdaların sıklıkla tüketilmesinden, kirli ve kuru havadan, kronik olarak ortaya çıkan diş eti ve diş enfeksiyonlarından sonra oluşabilir. Bununla birlikte verem, cüzam, bazı kronik romatizmal hastalıklar sonrasında da kronik farenjit ortaya çıkabilir. Kirli havalı ortamlarda uzun süre çalışmak ya da sesin yoğun bir şekilde kullanılması gereken işler yapanlar da kronik/akut farenjite yakalanabilirler. Akut farenjitte ise nezle ya da grip tarzı viral enfeksiyonlar sonrasında hastalık oluşabilir. Bununla birlikte bel soğukluğu, zona, difteri gibi hastalıkların sonrasında da farenjit oluştuğu görülebilmektedir.

Farenjit Kimlerde Görülür?

Alkol ve sigara kullanan kişilerde, burun kemiğinde herhangi bir nedenden ötürü eğrilik olanlarda, sürekli bir şekilde ağzından nefes alan kişilerde farenjit görülme oranı yüksektir. Bununla birlikte stresli ve düzensiz bir hayat sürmek, alerjilerin bulunması ve uyku bozukluğu da kişilerde farenjit hastalığının oluşmasına neden olan etkenler arasında yer alır.

Farenjit Tanısı

Akut ve kronik farenjit tanısında öncelikli olarak hastanın şikayetleri dinlenir. Çoğu zaman bu şikayetler ve muayene sonrasında tanı oldukça kolay bir şekilde tanı konabilir. Ancak sinüzit oluştuğu düşünülüyorsa, kan sayımı, kültür-antiniyogram yapılması ya da film çekilmesi de gerekebilmektedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.