Epilepsi Hakkında Genel Bilgiler


Epilepsi Nedir?
 İnsan beyni, teknoloji ve bilim her ne kadar gelişirse gelişsin içerisinde hala pek çok sırrı barındıran bir organdır. 100 milyar hücreden oluşan beynin sistemi, günümüzün en yüksek teknolojili bilgisayarından çok daha karmaşık bir sistemi içerisinde barındırır. Beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonrasında ise epilepsi ortaya çıkar. Yapılan araştırmalar sonrasında dünya nüfusunun %1’ini etkileyen bir hastalık olan epilepsi, kadın erkek ayrımı yapılmadan herkeste görülebilmektedir. Ancak en çok, çok genç ve çok yaşlı kişilerde görülme oranı diğerlerine göre daha yüksektir.

Kimi kişiler epilepsinin genlerden ötürü kişilere geçtiğini söylese de yapılan araştırmalar sonrasında bazı kişilerin sonradan bu hastalığa yakalandığını ortaya koymuştur. Epilepsi, farklı şekillerde sınıflandırıldığından kendinde bazı belirtileri gören kişilerin mutlaka doktor kontrolünde bu hastalık hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olması gerekmektedir.


Epilepsi Tanısı Nasıl Konur?
 Belirtilerin ortaya çıkmasının ardından kesin tanı için öncelikli olarak rutin incelemeler yapılır. Bu inceleme içerisinde renal-hepatik fonksiyon testleri, BOS incelemesi, elektrolitler ve glisemi yer almaktadır. Bunun yanı sıra epilepsiden şüphelenilen hasta ayrıntılı bir fizik ve nörolojik muayeneye tabi tutulur. Anamnez, BBT, MRI, EEG, SPECT, PET ve serebral anjiografi de tanı koyulması adına yapılan işlemlerdir. Tanının belirlenmesi sonrasında ise ayırıcı tanıya gelir. Psikojenik ataklar, geçici iskemik ataklar, migren, narkolepsi, katapleksi ve senkop da tanı esnasında yardımcı olan işlemler arasında yer alır. Hangi yöntemin uygun olduğuna doktor karar verir.Epilepsi Risk Faktörleri
 Erken çocukluk dönemi ve 60 yaş sonrasında kişiler, epilepsi risk faktörleri arasında yer almaktadır. Kimi epilepsi durumlarında kafa yaralanmaları büyük bir önem taşır. Bununla birlikte omurilik ya da beyinde iltihaba sebep olan menenjit tarzı hastalıklar da riski arttırabilmektedir. Bunaklık, özellikle de ileri yaşlarda epilepsi riskini arttırmaktadır. Kan damarı hastalıkları ve inmeler, epilepsinin tetiklenmesine nende olan beyin hasarına neden olabilmektedir. Çocukluk döneminde yaşanacak yüksek ateşli nöbetler, özellikle de uzun süreli bir şekilde gerçekleşiyorsa beraberinde başka sinir sistemi hastalıkları da bulunuyorsa epilepsinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

Epilepsi Belirtileri
 Yapılan araştırmaların neticesinde günümüzde 100’den fazla epilepsi türü ve 30’dan fazla da epilepsi nöbeti olduğu belirlenmiştir. Ancak genele yayılan epilepsi nöbetleri beynin bütün bölümlerini etkileyecektir. Nöbet esnasında hasta çığlık atabileceği gibi farklı şekillerde ses çıkartabilecektir. 1 dakikaya kadar değişen süre içerisinde kişi kaskatı kesilir ve sonrasında da kollarında ve bacaklarında hareketlenmeler oluşur. Genel nöbetlerde gözler genellikle açık kalır. Nefes kısa süreliğine durur ve rengi nefessizlikten ötürü mor ya da mavi olabilir. Ardından derin ve sesli bir şekilde nefes alır. Hastanın bilinci nöbet sonrasında aşamalı bir şekilde yerine gelecektir. Kimi zaman hasta kısa süre içerisinde bilincini geri kazanırken kimi zaman saatleri bulabilmektedir. Nöbetler esnasında en sık görülen şey ise idrar kaçırmadır.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.