Domuz Gribi Hakkında Genel Bilgiler


Domuz Gribi Nedir?
 Özellikle son dönemlerde adı oldukça fazla duyulan domuz gribi hakkında ne yazık ki insanların pek çoğu yeterli orada bilgiye sahip değil. Domuz gribi genel olarak domuzlarda görülen, solunum sistemine yerleşen ve oldukça yüksek düzeyde bulaşıcı etkisi olan bir hastalıktır. Domuzların arasında yüksek olarak ortaya çıksa da öldürme oranı düşüktür. Daha çok sonbahar ve kış aylarında görülen bu grip türü tüm yıl boyunca da görülebilir. Şimdilerde birçok ülkede insanlar rutin olarak domuz gribi aşısı olmaktadır. Bu hastalığa neden olan influenza virüsü normalde yalnızca domuzlara özgü olsa da kimi zaman insanların vücutlarındaki bariyeri aşarak hasta olmalarına neden olur. Böylesi bir durum genellikle domuz bünyesinde insan ve domuz grip virüslerinin aynı anda enfeksiyona neden olması sonrasında iki türün arasındaki genetik alışveriş sonrasında ortaya çıkan melez virüslerden kaynaklanmaktadır.


Domuz Gribi Belirtileri
 Domuz gribinin en önemli özelliklerinin başında, insanlardaki grip hastalığına benzerlik göstermesidir. Bu benzerlik belirtilerde de ortaya çıkmaktadır. Domuz gribine yakalanan kişilerde öncelikli olarak yüksek ateş ortaya çıkar. Bununla birlikte öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, üşüme hissi, vücuda yayılan ağrı ve yorgunluk genel olarak domuz gribi belirtileri olarak da görülmektedir. Kimi zaman bu hastalığa yakalanan kişilerde ishal ve kusma da görülebilir.

Aşağıdaki görselde yer alan belirtilerin Türkçesi Runny Nose: Burun Akması, watery red eyes: Sulu kırmızı gözler, sore thoroat: Boğaz ağrısı, cough: Öksürük, nausea vomiting: Bulantı kusma, diarrhoea: İshal, fever: Ateş, headache: Baş ağrısı, fatigue: Yorgunluk şeklinde olup, bunlar domuz gribinde görülen belirtilerdir.


Domuz Gribi Olduğumu Nasıl Anlarım?
 Hastalığın belirtileri genel olarak grip ile hemen hemen aynı olduğundan pek çok insan ortaya çıkan belirtileri normal grip hastalığı olarak görerek gerekli özeni göstermiyorlar. Halbuki bir anda ateşinizin yükselmeye başlaması, hızlı bir şekilde soluk alıp vermeye başlamanız, vücudunuzda hissettiğiniz yorgunluk, aşırı öksürme gibi durumlar sonrasında domuz gribi olabilirsiniz. Bu belirtilerin ortaya çıkması sonrasında kesinlikle panik yapmamanız gerekiyor. Hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeniz sonrasında gerekli testler yapılacak ve böylece hastalığa yakalanıp yakalanmadığı ya da hangi evrede olunduğu belirlenecektir. Bu belirtiler görülmediyse eğer ki yeterli oranda sıvı almıyorsanız, idrar miktarınızda azalmalar meydana gelmişse, cildinizin rengi soluklaşmaya başladığıysa hastalığınız ilerlemeye başlamış demektir.

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?
 Bu grip türü aynı mevsimsel grip gibi hava yoluyla bulaşmaktadır. Bu hastalığa yakalanmış olan kişi hapşırması ve öksürmesi sonrasında havaya virüslü tükürük zerreciklerini yayar. Hastalığa yakalanmamış kişiler bu zerreciklere temas ettikten sonra virüs onlara bulaşır. Bu virüsün bulaştığı eşyalara dokunan ve daha sonrasında ellerini burnuna, gözüne ya da ağzına götüren kişi de hastalığa yakalanabilir. Havaya yayılan virüsün ne kadar süre boyunca canlı kalacağı nem oranı, yüzey ve ısı gibi faktörlere bağlı olarak değişim gösterdiğinden domuz gribi olan bir kişinin temas ettiği bölgelere dokunulmaması, eğer dokunulduysa mutlaka ellerin dezenfekte edilmesi gerekmektedir.Domuz Gribi Nerelerde Görüldü?
2007 yılından itibaren yapılan vaka incelemeleri sonrasında domuz gribinin İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde görüldüğüne dair vaka bildirimleri alınmıştır. Bu hastalık uluslar arası hayvan sağlığı yetkililerine bildirilmiş olan hastalıklar arasında yer almaz. Bundan dolayı da hastalığın hayvanlar arasındaki uluslar arası dağılımı ile alakalı bilgi edinilememektedir. Domuz gribi Amerika Birleşik Devletleri’nde endemik durumdadır. Domuzlar arasında ise Afrika, Güney ve Kuzey Amerika, Japonya, Çin, Birleşik Krallık, İsveç, İtalya ve Asya bölgesinin bazı alanlarında görüldüğü bilinmektedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.