Difteri Hastalığı Hakkında Genel Bilgiler

Difteri Nedir?
Diğer bir ismi kuşpalazı olan difteri; çocuklarda ortaya çıkan en sık ve şiddetli hastalıklardan bir tanesi olarak bilinmektedir. 1930’lu yıllarda artış gösteren bu hastalık burun, boğaz, deri ya da bademciklerde görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Yeni doğan bebekler, doğmalarından önce anne karnında aldıkları koruyucu maddeler sayesinde bir süre boyunca bu hastalığa yakalanmazlar. Ancak bu süre en az 3 aydır. 5 yaşına kadar görülme oranı oldukça yüksektir. Daha sonrasında çocuğun vücudu yavaş yavaş hastalığın mikropları için muafiyet meydana getirdiği için görülme sıklığı da azalır.

Difteri Neden Olur?
Bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olan şey, Corynebacterium diphtheriae isimli
bakterinin üretmiş olduğu toksindir. Difteri basili, 34 ila 38 derece arasında ürerken bu
esnada toksinlerini salgılamaya başlar. Salgılanan bu toksin ise dokularda harabiyet oluşturur
ve sinirlerde felcin ortaya çıkmasına neden olur. Difterinin oluşmasına neden olan toksin,
difteri basilinin hücre dışı ürünüdür ve yapı olarak protein yapısındadır.

Difteri Sebepleri
Bakterin ortaya çıkarttığı bulaşıcı hastalık, özellikle de solunum yollarının başlangıç bölümlerinde iltihaplara neden olur. Ayrıca Corynebacterium diphtheriae tarafından üretilen zehir, sinir ve kalp sisteminde bazı bozuklukların oluşmasının sebebidir. Bu bakteri protein yapısı üzerinde egzo-toksin isimli zehir maddesini hazırlar. Ortaya çıkan bu zehir ise hastalığın pek çok belirtisinin ana sebebidir. Bu madde genel olarak girmiş olduğu bölgede üreyerek zehir maddesini hazırlar. Daha sonrasında da bu maddeyi kan dolaşımı aracılığı ile vücudun tümüne hızlı bir şekilde yayar.


Difteri Bulaşıcı Mıdır?
Bulaşıcı bir hastalık olan difteri, aksırma ya da öksürme yolu ile burun, ağız ve boğaz bölgelerine yerleşir ve burada enfeksiyona yol açar. Bununla birlikte deride bulunan açık yaralara yerleşerek buralarda deri difterisinin oluşabilir. Hastalığı bulaştıran kişiler ise bu hastalığa yakalanan kişilerdir. Ağırlıklı olarak sonbahar ve kış aylarında görülen difterinin kuluçka dönemi ise 1-7 gündür.

Difteri Kimlerde Görülür?
En ciddi çocuk hastalıkları arasında yer alan difteri, 5-6 yaşlarına kadar ortaya çıkabilmektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte hastalığın ortaya çıkma olasılığı da giderek zayıflamaya başlar. Yeni doğan bebeklerde anneden onların vücuduna geçen antikorlar sayesinde hastalık ortaya çıkmayabilir. Bu hastalık 2 yaşından önce ağırlıklı olarak kendini boğaz ve gırtlak difterisi olarak göstermektedir. Hastanın çevresindeki kişiler, 5 gün boyunca arka arkaya her gün günde en az 4 saat ya da 1 gün yani 24 saat boyunca birlikte olacak herkes, temaslı olarak kabul edilmektedir. Bundan dolayı da hasta ile temas etmiş olan herkesten boğaz ve burun kültürleri alınır ve Shick testi yapılır.

Difteri Tanısı
Bu hastalıkta tedavinin mümkün olan en erken şekilde başlaması çok önemlidir. Difteriden şüphelenilmesi ardından buradaki her lezyondan sürüntü kültürü alınır. Corinebacteriler genel olarak normal florada bulunur, bundan dolayı da direkt boyamaların tanı değeri bulunmamaktadır. PCR ya da elek testi ile değerlendirilir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.