Bronşit Hakkında Genel Bilgiler


Bronşit Nedir?
 Bir kişi nefes almaya başladığı zaman aldığı hava öncelikli olarak burna, oradan da soluk borusuna ve akciğerlere geçer. Soluk borusu, akciğerlere doğru uzanırken iki kola ayrılır. Bu kollara bronş adı verilir. Bronşların farklı nedenlerden ötürü iltihaplanması sonrasında ise bronşit oluşur. Bronşit, genel olarak kronik ve akut olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Akut bronşit, genel olarak soğuk algınlıkları sonrasında görülür ve bronşlarda şişme ile kendini belli etmektedir. Bu hastalık genellikle çocuklarda kendini göstermektedir. Kronik bronşit ise ağırlıklı olarak hava kirliliği olan bölgelerde yaşayan kişilerde ve sigara kullananlarda ortaya çıkmaktadır. Bu bronşit türü 40 ila 60 yaş arasındaki kişilerde görülmektedir.


Bronların İltihabı
 Akciğerin içerisinde gaz alışverişinin oluştuğu yerlerde oksijen gelirken karbondioksit çıkmaktadır. Bronşlar ağız ve burun aracılığı ile dış ortama açılmaları sonrasında bronşit iltihabı oluşur. Zararlı tozlar, bakteriler, gaz, yabancı maddeler, olumsuz ortam koşullarından ötürü buradaki maddelerin solunması sonrasında iltihaplanma meydana gelebilmektedir. Yabancı maddeler yutak ve burun bölgesinden geçerken farklı engeller ile karşılaşırlar. Bu engellerden geçen maddeler ise bronşları örterek set oluşturan mukus ile karşılaşır. Ancak bu sisteme aşırı derecede yüklenilmesi sonrasında bronşlarda iltihaplanma meydana gelir. Bu hastalık çok önemli gibi görülmese de akut bronşitte iltihaplanma bronş dallarının en ince noktalarına kadar ulaşarak akciğer iltihabının oluşmasına neden olmaktadır.

Bronşit İltihabı Belirtileri
 Bronşit iltihabının belirtileri çoğu zaman üst solunum yolları nezlesi ya da benzer hastalıklar ile karşılaştırılmaktadır. Bronşit iltihabı ortaya çıktıktan sonra kişide hırıltılı nefes alma, ateş, göğüste ağrı, öksürük, yorgunluk, halsizlik, kanlı balgam gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Kimi hastalarda bu belirtilerin yanı sıra dalgınlık ve çok şiddetli baş ağrısı da oluşabiliyor. Ancak bronşit iltihabı olan kişilerin hepsinde bu belirtilerin tamamı bulunmuyor. Kimi zaman hastalık hiçbir belirti göstermeden ortaya çıkar. Belirtilerin şiddeti aslında hastalığın da ne kadar şiddetli olduğunun en önemli göstergelerinden bir tanesi.

Yukarıdaki yer alan bronşit belirtileri sırasıyla high fever: Yüksek ateş, chills: titreme, headaches: baş ağrısı, loss of appetite: İştah kaybı, low blood pressure: Düşük kan basıncı, high heart rate: Yüksek kalp hızı, joints pain: Eklem ağrıları, fatigue: Yorgunluk, muscular aches: Kas ağrıları, couh with sputum or phlegm: Balgam ve balgamlı öksürük, shortness of breath: Nesef darlığı, pleuritic chest pain: Plöritik göğüs ağrısı, nausea: Mide bulantısı, vomiting: Kusma

Bronşit İltihabı Neden Olur?
 Pnömokok, streptokok, stafilokok, Friedlander basili gibi bakteriler çoğu zaman tek başına ya da birkaçı birleşerek bronşit iltihabına neden olabilmektedir. Yapılan incelemeler sonrasında görüldüğü üzere hasta olan kişilerin çoğunda bu hastalık larenjit, farenjit gibi üst solunum yolu hastalıkları sonrasında ortaya çıkar. Bunlarla birlikte çocuklarda oluşan kızamık, difteri, grip, boğmaca; yetişkinlerde ise bruselloz, tifo, septisemi gibi bulaşıcı hastalıklar, zehirlenmeler, kalp yetmezliği, cerrahi operasyonlar gibi vücudun direncini ciddi oranda azaltan pek çok farklı gelişme sonrasında bronşit iltihabı oluşmaktadır.

Bronşit İltihabı Tanısı
 Belirtilerin ortaya çıkması sonrasında kişilere akciğer filmi çekilmesi sonrasında bronşit iltihabının oluşmaya başlayıp başlamadığı belirlenebilmektedir. Fakat kimi zaman hastalığın tanısı bu kadar olmayabilir. Kalp hastaları, kronik bronşit ve amfizem tarzı kronik solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklara sahip kişiler ve alkol bağımlılarında belirtiler farklı şekilde ortaya çıkabilmektedir. Böylesi kişilerde ateş neredeyse hiç yoktur, dolaşım bozuktur, solunum sayısında artış meydana gelirken dil kırmızı ve kurudur. Eğer ki gerekli olan anda tanı koyulamazsa kişi bu hastalıktan dolayı hayati tehlikeler ile karşı karşıya kalabilir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.