Böbrek Taşları Hakkında Genel Bilgiler


Böbrek Taşı Nedir?
 İdrar, idrar yollarından geçmeden önce böbrekte toplanmaktadır. Böbreğin orta kısmında ise zamanla böbrek taşı oluşur. İdrarda bulunan ürik asit, kalsiyum gibi maddelerin kristalleşmesi ve sonrasında bu kristallerin zamanla kümeleşmesi sonrasında bu sorun meydana gelir. Böbrekte bulunan küçük taşlar herhangi bir sorun meydana getirmeden vücut içerisinde kendiliğinden atılır. Ancak büyük taşlar mesaneye giderken idrar yollarında hasar oluşmasına neden olabilir. Bunun sonrasında da şiddetli bir ağrı meydana gelir ve idrar akımın takınma oluşur. Daha öncesinde bir kere oluşacak böbrek taşı, daha sonrasında tekrarlayabilecektir.


Böbrek Taşı Neden Olur?
 Böbrek taşlarının kimi insanlarda sık görülmesine rağmen bazıların hiç oluşmamasının nedenleri henüz belirlenmemiştir. Böbrek taşının oluşumunun en büyük nedeni genetik faktörlerdir. Aile içinde birden çok kişide böbrek tböbrek taşı aşı görülebilir. Kronik idrar yolları enfeksiyonu, gut hastalığı olan kişilerde oluşumu yüksektir. Vücutta böbrekler filtre olarak görev yapar ve atıkların idrar aracılığı ile dışarıya gönderilmesini sağlama görevini üstlenir. Kimi dönemlerde bu atıklar böbrekte birikir. İdrarın içerisinde bulunan fosfat, kalsiyum gibi mineraller kristalleştikten sonra katılaşır ve böbrek taşları oluşur.

Böbrek Taşı Nasıl Önlenir?
 Bilinenin aksine böbrek taşı oluşumunu önlemek adına yapılması gereken şeyler oldukça basittir. Beslenme tarzında yapılacak birkaç değişiklik sonrasında böbreklerde yeni taş oluşumu riski de azalır. Böbrek taşı oluşumunu engellemek adına yapılması gereken şeylerin başında, bol su içmek geliyor. Yeterli miktarda su içilmesi sonrasında idrarın içerisinde yer alan maddelerin çözülmesi çok daha kolay olacaktır. Ayrıca yemeklerdeki tuz oranını azaltmak gerekiyor. Çünkü tuz, böbrek taşı oluşumunda çok büyük bir rol oynar. Böbrek taşı oluşumunu engellediği bilinen sitrat maddesi en çok limonda bulunur. Günde 1 limon suyu tüketmek, böbrek taşı oluşumunun engellenmesine yardımcı olacaktır.


Böbrek Taşı Belirtileri
 Böbrek taşı oluşumu sonrasında bel ve sırt bölgesinden başlayıp kasıklara doğru yayılan şiddetli bir ağrı oluşur. Daha sonrasında ise bunu aşırı terleme, bulantı ve kusma takip eder. Bu esnada idrarda kan görülebilir ve idrarın rengi pembe-kırmızı olabilir. Kimi durumlarda böbrek taşı ile birlikte idrar yolu enfeksiyonu da oluşur. Böylesi durumlarda ise kişilerde sık sık idrara çıkma isteği gelir. İdrar bulanık renkli ya da çok kötü kokuludur. İdrar yapılırken ağrı oluşur.


Böbrek Taşı Tanısı
 Böbrek taşının oluşması sonrasında ortaya çıkan belirtiler çok şiddetlidir. Bu belirtiler sonrasında hasta artık bu acılara dayanamadığından hastaneye gitmeleri sonrasında doktor öncelikli olarak hastanın şikayetini dinler. Daha sonrasında ise fiziksel muayene yapar ve bununla birlikte hastadan idrar tahlili ve basit radyolojik tetkitler ister. Bunların sonrasında oluşmuş durum çok daha iyi ortaya çıkacaktır. Ancak özel durumlar meydana gelmişse daha ileri tetkitler de gerekebilmektedir.

Böbrek Taşı Olduğunu Nasıl Anlarım?

 Böbrek taşı, kimi zaman uzun dönemler içerisinde hiçbir belirti göstermezler. Ancak çok şiddetli böbrek ağrılarının oluşması ve bununla birlikte idrarın kumlu olarak gelmeye başlaması da siz de böbrek taşı olduğu anlamına gelir. Böbrek taşının en bilindik özelliklerinin başında ise böbrek koliği gelir. Bu ağrı aniden çok şiddetli bir şekilde başlar. Taş eğer ki idrar borusuna düşmüşse, idrar borusunda kasılmalar meydana gelir.


Böbreklerimdeki Ağrı Böbrek Taşı Mı?
 İnsanların büyük bir kısmı, böbreklerinde oluşan ağrıların hepsinin böbrek taşından ötürü gerçekleştiğini düşünürler. Fakat böbrek taşı ile alakalı ağrı meydana geldiği zaman ağrıyla birlikte diğer belirtiler de ortaya çıkar. Bununla birlikte böbrek enfeksiyonu, damar sertleşmesi, böbrekte kanama ve böbrek kanseri oluşumu esnasında da böbrekte ciddi oranda ağrı meydana gelebilmektedir. Fakat sonucu ne olursa olsun böbreklerde meydana gelebilecek ağrıların kesinlikle basit görülmemesi ve doktora gidilmesi gerekir. 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.