Bel Soğukluğu (Gonore) Hakkında Genel Bilgiler


Bel Soğukluğu (Gonore) Nedir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların içerisinde en fazla görülen hastalık olan bel soğukluğu (gonore), gonorrhoeae isimli bakterinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Amerika Birleşik Devletlerinde her 30 saniye içerisinde bir kadın bu hastalığa yakalanmaktadır. Bu enfeksiyona yakalanan kişiler, 3 ila 5 gün süren bir kuluçka döneminin sonrasında ileri düzeyde bulaştırıcı olurlar. Bu hastalığa yakalanmış olan bir erkek ile cinsel ilişkiye giren her kadın gonore hastalığına yakalanmaz. Yalnızca %60-90 oranda kadında enfeksiyon ortaya çıkar. Kadından erkeğe bulaşması ise oldukça zordur. Bel soğukluğuna yakalanmış olan bir kadınla cinsel ilişkiye giren erkeklerin yalnızca %20-40’ında enfeksiyon gelişir. Kadınlarda genel olarak bu bakterinin yerleşme yeri rahim ağzıdır. Dokuların yapısından ötürü vajina dokusuna bu bakteri yerleşememektedir. Bu bakteriyi taşıyan kadınlar, kimi zaman normal doğum esnasında var olan bakteriyi bebeklerine iletmektedir. Yeni doğan bebeğin gözündeki konjuktiva kısmında enfeksiyon oluşabilir ve bundan ötürü körlükler meydana gelebilir. Bundan dolayı yeni doğan bebeklerin gözlerine doğumdan hemen sonra antibiyotikli göz damlaları tedbir amaçlı damlatılır.


Bel Soğukluğu (Gonore) Tanısı
 İdrar yaparken yanma hissinin oluşması, sızlamaların meydana gelmesi ya da aşırı bir şekilde kasık ağrılarının meydana gelmesi sonrasında muayeneye gelen kişilere, muayene sonrasında bel soğukluğu (gonore) teşhisi konulmaktadır. Bunun yanı sıra irinli bir şekilde vajinal akıntının meydana gelmesi sonrasında da kadınların hiç vakit kaybetmeden doktora gitmesi ve alınacak kültürün antibiogram testlerine girmesi sonrasında hastalığın var olup olmadığı ile alakalı kesin bilgiler elde edilmektedir. İnsanların pek çoğu bu konuda ne yazık ki yeterli oranda bel soğukluğu konusunu araştırmıyor. Ancak eğer ki bu hastalık tedavi edilmezse yalnızca kadınlarda değil, erkeklerde de kısırlık oluşumu meydana gelir.

Bel Soğukluğu (Gonore) Belirtileri
 Bu hastalık büyük bir çoğunlukla belirtilerini hemen göstermez, var olan şikayetler 1 ila 30 gün sonrasında ortaya çıkar. Bel soğukluğunun var olduğu kişiler, genel olarak cinsel ilişkiden 4-6 gün sonrasında çeşitli belirtiler ile karşı karşıya kalabilmektedir. Genel olarak şikayetlere bakıldığı zaman ilk olarak görülen şeylerden bir tanesi, yeşil-sarı renkli ve kötü kokulu akıntıdır. Bu akıntı sümüksü bir yapıdadır ve nadir de olsa akıntı ile birlikte kaşınmalar meydana gelebilir. Kasık ağrısının yanı sıra idrar yaparken kişilerde yanma meydana gelebilir. Enfeksiyon kan dolaşımına geçtiyse eklemlerde ağrılar ve şişlikler ortaya çıkmaya başlayabilecektir. Enfeksiyonun yumurtalıklara ve tüplere kadar ulaşması ile birlikte kadın ve erkekte kısırlık meydana gelmektedir. Bartholin bezinin tutulması sonrasında ise vajinanın giriş bölgesinde ağrılı bir şişlik ortaya çıkabilmektedir ve bu şişlikler görünür şekilde ortaya çıkar.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.