Behçet Hastalığı Hakkında Genel Bilgiler


Behçet Hastalığı Nedir?
 Türk dermatoloji profesörü olan Dr. Hulusi Behçet’in 1937 yılında tanımladığı Behçet Hastalığı, genital bölgede ve ağızda yaraların oluşmasına ve gözde iltihaplanmanın başlamasına neden olan kronik hastalıktır. Ancak bu hastalık ile birlikte oluşan iltihap, mikropsuz bir iltihaptır ve kimi hastalarda beyin ve omurilikte, eklemlerde ve damarlarda da kendini gösterdiği görülür. Genel kanının aksine Behçet hastalığı her hastada farklı şekillerde ortaya çıkar. Kimi bölgelerde çıkan ülserler ortadan kaybolurken iz bırakmazken kimileri hem çok ağrılı olur hem de ortaya çıkan ülserlerin izleri kalıcıdır. Özellikle de göz bölgesindeki tutuluş tedavi edilmezse körlüğe sebep olabilir.


Behçet Hastalığı Belirtileri
Hastalığın ilk belirtileri ağız içerisinde yaralardır. Tekrarlayan ağız aftları çok sayıdadırlar ve oldukça küçüktür. Büyük yaralar çok ender görülür ve tedavisi daha zordur. Genital yaralar kız çocuklarda ve yetişkinlerde dış genital organlarda, erkek çocuk ve yetişkinlerde skrotumda görülebilmektedir. Deri tutulumu ergenlik öncesinde daha çok bacakların alt kısımlarda ortaya çıkar, yetişkinlerde kollara yayılabilir. Göz tutulumu ise Behçet hastalığının en ciddi belirtilerinden bir tanesidir. Genel olarak hastaların yarısında bu belirti çıkarken daha çok erkeklerde görülür. Her alevlenme sonrasında tutulum giderek gözde görme kaybına neden olabilecekler hasarlar oluşturmaya başlar. Eklem tutulumunda genel olarak diz, el bileği, dirsek eklemleri ve ayak bileğinde görülür. Behçet hastalığına yakalanan kişilerde nadiren de olsa nörolojik tutulum ortaya çıkabilmektedir.

Behçet Hastalığı Kimlerde Görülür?
Behçet hastalığı genel olarak 20 ila 40 yaş arasından kişilerde ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte Ortadoğu, Uzakdoğu ve Akdeniz ülkelerinde çok daha fazla kişide görülmektedir. Ülkemizde her 300 kişiden birinde de bu hastalık görülür. Yapılan araştırmalar sonrasında bu hastalık erkeklerde kadınlara oranla çok daha fazla görülür. Behçet hastalığı İpek Yolu üzerinde bulunan ülkelerde çok daha fazla görüldüğü için İpek Yolu hastalığı olarak da görülmektedir.

Behçet Hastalığı Risk Faktörleri
Hastalığın ortaya çıkışını hızlandıran risk faktörleri arasında ilk sırayı bulunulan coğrafya alıyor. Türkiye, Ortadoğu, Japonya, Çin ve İran gibi ülkelerde bu hastalık çok daha sık bir şekilde görülmektedir. Ayrıca Behçet hastalığı daha çok erkeklerde görülür. Ancak iki cinsiyette de 20’li yaşlardan 40’lı yaşlar arasında görülmektedir.


Behçet Hastalığı Tanısı
Behçet hastalığı için tanı koyulacağı zaman öncelikli olarak paterji testi yapılmaktadır. Bu test için derinin altına bir madde enjekte edilmektedir. Daha sonrasında 2 gün içerisinde iltihaplanma olup olmadığına bakılacaktır. Eğer ki test pozitif çıkarsa, bu sonuç tanı koymaya yardımcı olacaktır. Ancak testin pozitif çıkması demek, kesin tanının koyulduğu anlamına gelmez. Bunun haricinde tanı için kesin bir yöntem bulunmamaktadır. Hastada bulunan şikayetler ve vücudunda görülen belirtiler sonrasında tanı koyulmaktadır. Ancak diğer hastalıkların elenmesi adına bazı kan testleri yapılabilir. Kimi durumlarda testlerden çıkan sonuçlar normal görülse de bulgular çok şiddetlidir ve böylece hastalık ile alakalı gerekli tanı ortaya konulabilir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.