Bağırsak Fıtığı Hakkında Genel Bilgiler


Bağırsak Fıtığı Nedir?
 Bağırsağın ön tarafı ile son kısmında bulunan organların arasında yer alan tabakanın yırtılması ya da gevşemesi sonrasında ıkınma ile birlikte bağırsak bu organlara doğru fıtıklaşmaya başlıyor. Bağırsak fıtığının oluştuğu kişilerde inatçı hemoroid ve çatlakların da bulunması sonrasında ciddi ağrılar ve kanama meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte kadınlarda bağırsak dışında sistosel, enterosel adı verilen başka organların sarkmaları da beraberinde getirmektedir. İnsanların büyük bir kısmı çok fazla önem vermese de bağırsak fıtığı başka hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilmekte ve ilerleyen dönemlerinde tedavisi için ameliyat gerekebilmektedir. Kişilerin büyük bir kısmı yanlış teşhis konulduğundan dolayı anal fissür ya da hemoroid tedavisi görmekte ve buna rağmen şikayetleri geçmek yerine çok daha şiddetli bir şekilde artmaya başlamaktadır.


Bağırsak Fıtığı Neden Olur?
 Zor bir normal doğum yapma, birden çok müdahaleli doğum, kabızlık, ıkınarak dışkılama ve dikişli doğum; bağırsak fıtığına neden olan etkenler arasında yer almaktadır. Kronik konstipasyon, defakasyonda gevşeme bozuklukları, postmenepozal konnektif doku yetersizlikleri, histerektomi ve obezite de bağırsak fıtığı nedenleri arasında yer alır.

Bağırsak Fıtığı Belirtileri
 Dışkılama esnasında yaşanan zorluk, hastalığın en büyük belirtilerinden bir tanesidir. Kişiler ıkınarak dışkılamaya başlar, tuvalette geçen süreleri uzar. Dışkılama yapılırken takılma olduğu hissi, yetersiz boşaltma, vajina bölgesinde baskı ya da yumru hissinin olması, cinsel ilişki esnasında ağrı da bağırsak fıtığı belirtileri arasında yer almaktadır. İnsanları oldukça rahatsız eden bu belirtilerin temel nedenlerinin başında ise fıtık oluşumu sonrasında dışkının ön kısma doğru gelmesi ve ancak ıkınma yolu ile dışarıya çıkmasıdır. Ayrıca bu rahatsızlıkta kişiler kronik bel ağrısı ve inkontinens şikayetlerini de doktora belirtir.


Bağırsak Fıtığı Kimlerde Görülür?
 Bağırsak fıtığı, kadın ve erkeklerde eşit oranda görülebilmektedir. Menopoz sonrasındaki dönemde kadınların bağırsağın son kısmı ve ön tarafı arasında bulunan tabaka giderek ayrışarak zayıflar. Bunun sonrasında da ıkınma esnasında bağırsak fıtığı oluşabilir. Kadınların tek ancak çok zor yaptığı normal doğum ya da çok sayıda doğum yapılması bu durumun meydana gelmesinde etkendir. Ancak hiç doğum yapmamış ya da sezaryen ile doğum yapmış kadınlarda da bağırsak fıtığı görülebilir. Erkeklerde çok uzun süren kabızlıklar sonrasında bağırsak fıtığının ortaya çıkması mümkündür.

Bağırsak Fıtığı Tanısı
 Bilinenin aksine bağırsak fıtığı için tanı konulurken kolonoskopi ya da rektoskopi kullanılmamaktadır. Şikayetler sonrasında doktora giden kişi muayene edilmekte ve bazı tahliller ve testler yapılarak tanı koyulabilmektedir. Anorektal ve jinekolog muayenesi sonrasında kesin tanının yapılması çok daha kolay olacaktır. Bununla birlikte bağırsak fıtığı tanısı için MR kullanılabilir. Böylece dışkılama işleminin bütün aşamaları takibe alınır ve böylece fıtığın hangi aşamada olduğu görülerek buna uygun olarak tedavinin seçilmesi sağlanır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.