Ateşli Havale Hakkında Genel Bilgiler


Ateşli Havale Febril Konvulsiyon Nedir?

Beyin hücrelerinin normalden farklı bir şekilde çalışması sonrasında ortaya çıkan ve kendini istemsiz kasılmalar ile belli eden duruma havale denilmektedir. Havale geçirilirken aynı anda ateşin hızlı bir şekilde yükselmesi durumunda oluşan hastalık ise ateşli havale (febril konvulsiyon) olarak tanımlanmaktadır. Bu havale türü genel olarak 3 aylık ila 6 yaşındaki çocukların %5’inde görülür. Bir kere görülmesi sonrasında tekrar görülme olasılığı düşmektedir. Ancak kimi durumlarda bu nöbetin tekrarlama gibi bir riski bulunmaktadır. Çocuklar bu tarz ateşli havale geçirirken anne babalarının öncelikli olarak sakin olması ve çocuklarını da sakinleştirmeye çalışması gerekmektedir. Çünkü zaten bu noktada çocuğun iletişim yetisi kaybolacak ve vücudunda kasılmalar meydana gelmeye başlayacaktır. Nöbet esnasında çevresindekiler ne kadar sakin bir şekilde onun bu nöbetini geçirmesine yardımcı olup onu hastaneye götürmeye çalışırlarsa, ortaya çıkabilecek sıkıntılı durumların da böylece önüne geçmiş olurlar.


Ateşli Havale Febril Konvulsiyon Tanısı

Hastalığın tanısı genel olarak doktora oluşan nöbetin anlatılması ile konmaktadır. Çoğu zaman çocukların geçireceği ateşlik havale (febril konvulsiyon) kısa sürede ani olarak ortaya çıkar ve doktora görünmeden önce gerçekleşir. Ailelerin bu esnada yapmaları gereken en önemli şey, bir taraftan sakinliklerini korurken diğer taraftan nöbette oluşan durumları incelemektir. Vücutta seyirme, bilinç kaybı, bakışlardaki değişimler gibi oldukça önemli olan detayların takip edilmesi sonrasında doktora gerekli tüm bilgiler verilebilecektir. Bunun sonrasında da doktor, çocukta enfeksiyonun kaynağını belirleyebilmek ve ateşli havale (febril konvulsiyon) ile benzer belirtiler sonrası ortaya çıkan hastalıkları elemek için kan ve idrar testleri yapabilir. Eğer ki 12 aydan küçük bebeklerde bu durum ortaya çıkıyorsa lomber ponksiyon ve elektroansefalogram gerekebilecektir. Böylece sorunun neden ortaya çıktığı çok daha iyi bir şekilde anlaşılır.

Ateşli Havale Febril Konvulsiyon Belirtileri

Ateşli havale (febril konvulsiyon) geçiren çocuklar aniden sarararak bilincini kaybeder. Bu esnada vücutta katılaşmalar oluşur ve sarsıntı başlar. Nöbetin 5 dakikadan uzun sürmesi halinde hiç vakit kaybetmeden ambulans ile yardım istenmesi gerekmektedir. Nöbet ortaya çıktığı anda ateş hızlı bir şekilde yükselecektir. Ağızda köpürme meydana gelebilir ve çocuk aniden kusmaya başlayabilir. Nöbetin sona ermesi sonrasında ise çocuk yorgun düşecektir. Ateşli havale genel olarak birkaç dakika sonrasında bitecektir. Ancak kimi zaman ilk nöbetin ardından ikinci nöbet gelebileceğinden oldukça dikkatli olunmak gerekmektedir. Nöbet esnasında yaşanılan her türlü detay, daha sonrasında doktora iletilmeli ve böylece sorunun tekrardan oluşmasını engellemek için gerekli olan her şeyin yapılması sağlanmalıdır.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.