Anüs Kanseri Hakkında Genel Bilgiler


Anüs Kanseri Nedir?

Dış ortam ile rektumu birbirine bağlayan kaslarla çevrilmiş yapı olan anal kanal sayesinde dışkılama ve dışkı tutma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Anüs kanseri ise kanalın içinde, anal açıklık çevresi ve anal açıklıkta gerçekleşmektedir. Bu kanser tipi, sindirim sistemi kanserlerinin yaklaşık %1-2’sini oluşturuyor. Birleşik Devletler’de yapılan araştırmalar sonrasında her sene 4000 kişi bu hastalığa yakalanmakta ve 600 kişi de bu kanser neni ile hayatını kaybetmektedir. Bu kanser türü büyük bir çoğunlukla HPV virüsünden dolayı ortaya çıkar. 50 yaşın üzerinde olan kişiler, uzun süreler boyunca sigara içenler, sıklıkla anal yoldan cinsel ilişkiye girenler, çeşitli nedenlerden ötürü bağışıklık sistemi baskılanmış olan insanların yanı sıra pelvik bölgeye radyasyon uygulanması gibi işlemler, bu kanser türüne yakalanması riskini arttırmaktadır.


Anüs kanseri genel olarak makat bölgesinin dış kenarı ile makatın 3 cm içerisindeki hücrelerde gelişmeye başlıyor. Anal kanser vakalarının büyük bir kısmı, makatın kenarındaki deriden başlamaktadır. Deri hücrelerinde bulunan kötü huylu tümörlere, yassı hücreleri kanser adı verilmektedir. Kimi anüs kanseri türleri, makat içini örten tabakadan gerçekleşmektedir. Bu kanserin meydana geldiği bölgede farklı tip kanser türleri olsa da en fazla bu iki tarz kanser görülmektedir. Ortaya çıkan iki kanser türünün gelişme şekli genel olarak aynı olduğundan, tedavi şekilleri de hemen hemen aynıdır. Kanserleşen hücrelerin bir kısmı makatı örten tabaka üzerinde kalır ve altta bulunan dokulara geçmezler. Bu tarz oluşumlara Bowen Hastalığı denilmektedir.

Anüs Kanseri Belirtileri

Anüs kanserine yakalanan kişiler, genel olarak ortaya çıkan belirtiler sayesinde erken tanı ile bu hastalığın tedavisine başlayabilirler. Sindirim sisteminde meydana gelen kanser türlerine göre anüs kanseri en rahat erişilebilen kanser türüdür. Bu kanser türündeki en büyük belirti, makattan gelen kanamadır. Ayrıca makatta oluşan ağrı, birden şişlik ve kitle hissedilmeye başlaması da bu kanser türünün belirtileri arasında yer alıyor. Tekrarlayan ve devamlı meydana gelen makat kaşıntısı, makattaki akıntı, zorlu bir şekilde yapılan dışkılama ve dışkının incelmesi gibi durumlarda da doktora gidilmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Kasık bölgesinde ele gelmeye başlayan şişlikler de genel olarak anüs kanserinin temel belirtileri içerisinde yer alıyor. İnsanların pek çoğu bu belirtiler ortaya çıktığı halde doktora gitmeyi tercih etmiyor. Çünkü pek çok belirti basur ile aynı görünmektedir. Halbuki ister basur isterse anüs kanseri ile alakalı olsun hiç fark etmez, kişilerin ortaya çıkan bu sorunlar karşısında hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeleri gerekiyor. Böylece kanser çok daha fazla ilerlemeden başarılı bir şekilde önüne geçilmiş olacaktır.


Anüs Kanseri Tanısı

Diğer kanser türlerinde de olduğu gibi anüs kanserinde de erken tanı, hastalığın hızlı bir şekilde tedavi edilmesi adına büyük bir önem taşımaktadır. Bundan dolayı kişilerin düzenli bir şekilde parmakla muayene olması gerekebilmektedir. Kalın bağırsak kanserinin belirlenmesi adına yapılan genel tarama testleri, aynı zamanda anüs kanseri için de geçerlidir. Özellikle de 50 yaşın üzerindeki kişilerin herhangi bir şikayet olmadan bu testlerle birlikte dışkıda kan arama testlerini yaptırması da kanserin tanısı açısından çok büyük önem taşımaktadır. Yapılacak muayeneler esnasında doktor eğer ki anüs kanserinin oluştuğundan şüpheleniyorsa, kesin tanı için bir parça alır ve biyopsi yapılır. Biyopsi sonrasında kanserin oluşmaya başladığı konusu kesinleşirse daha sonrasında hastalığın hangi evrede olduğunun saptanması adına ek tetkiklere de başvurulduğu görülmektedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.