Akromegali Hastalığı Hakkında Genel Bilgiler


Akromegali Nedir?
 Büyüme hormonunun olması gerekenden fazla üretilmesi sonrasında ortaya çıkan kronik rahatsızlığa Akromegali denilmektedir. Bilindiği üzere büyüme hormonu, beynin alt kısmında gözlerin arkasına yerleşmiş olan hipofiz bezleri ile salgılanmaktadır. Çocuklarda yumuşak doku ve kemik büyümesini hızlandıran bu hormon, erişkin kişilerde ise metabolizmayı kontrol etmektedir. Bu hastalığa yakalanmış kişilerin büyük bir çoğunluğunda büyüme hormonunun probleminin nedeni, iyi huylu hipofiz bezi tümörüdür. Hormonun üretiminin aşırı yükselmesi sonrasında el ve ayaklarda büyümeler oluşur. Kişiler eğer ki tedavi olmazlarsa kişinin iç organlarında oldukça önemli bozukluklar meydana gelebilecektir.


Akromegali Kimlerde Görülür?
 Akromegali kadın ve erkeklerde eşit sıklıkla görülen bir hastalıktır. Kişilere tanı kırklı yaşlarda koyulabilir.

Akromegali Neden Olur? 
Hastaların büyük bir kısmında hipofizde büyüme hormonu salgılayan ancak kanser olmayan bir tümör bulunur. Oluşan bu tümörün çapı genellikle 1 cm’den büyük, makroadenom şeklinde bulunur. Var olan bu tümörlerin büyük bir kısmı yalnızca büyüme hormonu salgılarken bazıları he büyüme hormonu hem de prolaktin salgılarlar. Büyüme hormonunun aşırı olması, karaciğerden IGF-1 isimli başka bir hormonun salgılanmasına neden olur. IGF-1 hormonu ise bağ dokusu, cilt, kıkırdak, organ ve kemiklerin büyümesini attırır.


Akromegali Risk Faktörleri
 Hipofiz tümörlerinin büyük bir çoğunluğu kendiliğinden ortaya çıkmaktadır, bunun için herhangi bir genetik geçiş meydana gelmeyecektir. Günümüzde 1 milyon kişiden yaklaşık olarak 40 ila 60’ı bu hastalığa yakalanmıştır. Ancak çoğu zaman belirtileri oldukça kolay bir şekilde gözden kaçabilmektedir. Bundan dolayı da aslında gerçek sayı asla tam olarak belirlenememektedir.

Akromegali Belirtileri
 Rahatsızlık kişinin hem sağlığını hem de fiziksel anlamda görünüşü ciddi şekilde etkileyebilmektedir. Fiziksel olarak meydana gelecek değişiklikler çoğu zaman hemen meydana gelmez. Lakin hastaların büyük bir kısmının el ve ayaklarında kademeli olarak büyüme oluşur. Baş ağrısı, sinüs ödemi, eklemlerde ağrı, uyku apnesi, görmede bozukluk ve karpal tünel sendromu da belirtiler arasında yer almaktadır. Kişinin cildinde kalınlaşma, sivilcelenme ve yağlanma meydana gelebilecektir. Ayrıca dilde, çenede ve dudak, burun ve alında büyüme oluşur.


Akromegali Tanısı
 Hastalığın tanısı, pek çok farklı klinik belirti ile birlikte yapılacak olan tamamlayıcı muayenelere dayanmaktadır. Aşırı derecede büyüme hormonunun da etkisi ile derinin, kemiklerin, yumuşak bölümlerin ve iç organların giderek büyümeye başlamasının gözlemlenmesi, bu hastalığın oluştuğunu düşündürmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Ellerin ve parmakların hacmi arttığı için kişilerin taktıkları yüzükler onları sıkar ve çıkartmak zorunda kalırlar. Ayakların uzamak yerine genişlemesinden dolayı kişinin görünüşünde ciddi derecede değişimler olur. Bunun sonrasında yapılan muayenelerde röntgen incelemeleri ve vücuttaki hormon miktarları ile alakalı farklı testler de yapılarak hastalığın tanısı konulur. Tanı ne kadar hızlı konulursa, yapılacak tedavi ile alakalı da o denli başarılı sonuçlar elde edilir. İnsanların büyük bir kısmı, fiziksel anlamda meydana gelen değişmeleri farklı şeylere yorumlamakta. Ancak bunların ardından 7 8 yıl geçtikten sonra kişinin kalbinde ve iç organlarında büyümeler meydana gelebilmekte, hastalığın ciddiyeti o zaman anlaşılabilmektedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.