Akne ve Sivilce Temizliği Hakkında Genel Bilgiler


Akne kadın erkek fark etmez, pek çok kişinin yaşamış olduğu en önemli cilt sorunlarından bir tanesidir. Bazı kişilerde bu sorun kendiliğinden sona erse de bazılarında ciddi bir tedavi sürecinin geçirilmesi gerekebilir. Bu tedavide temel prensip cildin temiz tutulmasıdır. Düzenli olarak sabah akşam cilt akneli ciltlere uygun jellerle ılık suda yıkanmalıdır. Sonrasında kalan yağın ciltten alınması için tonik kullanılmalıdır. Hafif salisilik asitli solüsyonlar da sivilcelerin iyileşmesi için idealdir. Cilt temizlendikten sonra doktor tarafından aknelerin şiddetine göre verilmiş olan ilaçların doktorun belirttiği süre boyunca kullanılması gerekmektedir. Bunun nedeni ise cildin kendi aylık döngüsünü atlatarak kullanılan ürünlerin etki etmesi adına bu kadar süreye ihtiyaç duymasıdır.

Akne Temizliği Nasıl Yapılır?
 Akneli bir cilde sahip olan kişinin mutlaka cilt temizliğine dikkat etmesi gerekmekte. Çünkü doktor tarafından verilecek ilaçlar ne kadar düzenli kullanılırsa kullanılsın eğer ki cilt istenildiği gibi derinlemesine temizlenmezse istenilen sonuçlar ortaya çıkmayacaktır. Temizleyici seçimi yaparken mutlaka cilt tipine uygun ürünler kullanılmalıdır. Temizleme jelinin yanı sıra cilt toniği kullanılması da gerekmekte. Toniğin kullanılması sonrasında doktor tarafından verilen koruyucu kremler ve akneli cildi düzenleyecek kremler kullanılarak cildin arzu edilen pürüzsüzlüğe erişmesi sağlanmış olur.

Sivilce Çıkması Nasıl Önlenir?
 Kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olan sivilceyi önlemek, yapılacak bazı şeyler ile mümkündür. Bunların başında ise temizlik geliyor. Genellikle sivilceler en çok yağlı ciltlerde görülür. Bundan dolayı da kişilerin mümkün olduğu kadar yağlı yiyeceklerden uzak durması gerekmekte. Böylece vücut gereğinden fazla yağ depolamamış olacak ve bu da sivilce oluşumunu etkileyecektir. Cilt yıkanırken ne çok soğuk ne de çok sıcak su ile yıkanmalı. Suyun çok sıcak ya da soğuk olması sonrasında cilt kuruyacak ve yıpranacaktır. Yumuşak hareketler ve ılık su ile yapılacak tedavi sayesinde cilt çok daha etkili bir şekilde temizlenir.


Çıkan Sivilceler Nasıl Geçirilir?
 Ne olursa olsun sivilcelerin asla sıkılmaması gerekmekte. Sivilceli olan bölgeler yıkanırken derinlemesine temizlik veren bakım ürünleri kullanılmalı. Çünkü bu ürünler gözenekleri açarak sivilcelerin iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Cildin temas ettiği havlu, yastık kılıfı gibi eşyaların her gün değiştirilmesi gerekir. Aşırı yağlı bir cilde sahip olan kişilerin gün içerisinde cildindeki fazla yağı almak adına yüz temizleme mendillerini ya da tonik kullanması gerekmekte. Sivilce çıktığı dönemde kişi tükettiği yağlı yiyecek miktarını azaltmalı. Bu dönemde, çekirdek, cips gibi yoğun yağlı gıdalarda alınmamalıdır. Ayrıca son yapılan araştırmalara göre sivilce oluşumunu arttıran diğer bir etken aşırı stres. Dolayısıyla stresin bünyeden atılması demek, vücudun olması gereken dengesine çok kolay bir şekilde kavuşması anlamına gelecektir.

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?
 Şimdilerde siyah noktalar için özel olarak hazırlanan peeling ürünleri sayesinde kısa süreler içerisinde siyah nokta temizliği yapılabilmektedir. Bu ürünler kullanılırken dairesel hareketler ile siyah noktaların temizlenmesi sağlanabilir. Burun üzerinde oluşan siyah noktaların giderilmesi içinse siyah nokta bantları kullanılabilir. Bu bantlar burna yapıştırıldıktan bir süre sonra çıkartıldığı zaman siyah noktaları ciltten uzaklaştırılır. Siyah nokta temizliğinde önemli olan şeylerden bir tanesi de gözeneklerin tıkanmasını engellemektir. Bunun içinse çoğu zaman yalnızca su ile yapılacak temizlik yetersiz kalır. Kişilerin mutlaka kendi cilt tiplerine uygun temizlik ve bakım ürünlerini kullanması gerekmekte. Bu sayede hem siyah noktalar giderilecek hem de yeni siyah noktaların oluşması da engellenmiş olacaktır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.