Akdeniz Humması (Brusella) Hakkında Genel Bilgiler


Brusella Nedir?
 Akdeniz humması ya da Malta humması olarak da bilinen bu hastalık, Brucella isimli bakterilerden dolayı ortaya çıkmaktadır. 1897 yılında ilk defa ortaya çıkmış olan bu hastalık, Danimarkalı bir doktor olan Berhnhard Bang Brucella tarafından belirlenmiştir. Bundan dolayı da bazı kişiler bu hastalığa Bang hastalığı adını vermiştir. Koyun, keçi, manda, koyun, köpek, domuz gibi hayvanlarda ortaya çıkan bu bakterilerin insanlara geçmesi sonrasında da hastalık insanlara bulaşacaktır. Hayvanlarda kronik olarak ortaya çıkan bu hastalık, onların yaşamları boyunca var olmaya devam edecektir. Brucella bakterisinin erkek ve dişi hayvanların üreme organlarına yerleşmelerinden dolayı başta düşük olmak üzere pek çok farklı hastalık ortaya çıkabilir. Hastalığın enfekte olduğu durumlarda ise hayvanın sütü ile idrarında bu bakteriye rastlamak mümkündür.


Brusella Neden Olur?
 Bakteriler ile infekte olmuş hayvan ya da ölü hayvanlar ile kişilerin doğrudan temas etmesi sonrasında insanlarda hastalık meydana gelecektir. Hayvancılık yapan, mezbahalarda çalışan ya da veterinerlerde bu hastalığın görülme olasılığı oldukça yüksektir. İnsanların derilerinde meydana gelen çatlaklar sonrasında hayvanlarda bulunan bakteriler insanlara geçecektir. Ayrıca mezbaha gibi yerlerde çalışan kişiler de solunum yolu üzerinden bu hastalığa yakalanabilmektedir. Bakterinin vücuda girmesinden kısa bir süre sonrasında hastalık yapacak hale gelir. Lenf düğümlerinde çoğalmaya başlayıp buradan kana karışıp, diğer organlara yayılabilir.

Brusella Belirtileri
 Hastalık 4 farklı şekilde kendini belli etmektedir. Akut, lokalize, tekrar eden ve kronik olarak adlandırılan süreçte genel olarak hastaların yarısından fazla bir kısmında ortaya çıkan belirtiler akut şeklinde görülür. Diğer hastalık sahiplerinde ise belirtiler yoktur ve anlaşılmaz. Bakterilerin vücuda girmesinden yaklaşık olan 2 ila 8 hafta içerisinde belirtileri görmek mümkündür. Baş ağrısı, kilo kaybı, halsizlik, terleme, bel ağrısı, ateş, iştahsızlık tarzında genel itibari ile bu hastalığa ait olmayan belirtiler ortaya çıkar. Tanının erken bir şekilde yapılmaması ise beraberinde ateşin yükselmesine neden olacaktır. Ayrıca sık görülen bulgulardan bir diğeri ise depresyondur. Yapılan araştırmalar, brusella sonrasında karaciğer ve dalak büyümelerinin de ortaya çıkabileceğini göstermektedir. Çok az bir kısımdaki hastalarda ise lenf bezi büyümesi meydana gelebilir. Hastalığın herhangi bir organa yerleşmesi durumuna ise lokalize brusellozis denilmektedir. Hastalık tam olarak tedavi edilmemesi sonrasında ise hastalığın tekrardan ortaya çıkma riski kendini gösterebilecektir.


Brusella Tanısı
 Hastalık ile alakalı tanı işlemi için genellikle birçok kişi geç kalmaktadır. Bunun nedeni ise bu hastalığın belirtilerinin diğer hastalıklar ile benzerlik taşımasıdır. Dolayısıyla özellikle de hayvanlar ile iç içe olan kişilerin bu belirtiler ile karşı karşıya kaldıkları zamanlarda hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekmektedir. Doktora şikayetler söylendikten hemen sonra kan testi yapılacaktır. Bu testin sonrasında ise trombosit ve lökosit sayılarına bakılarak düşüklüğün meydana gelip gelmediği belirlenecektir. Bu aşamada kansızlık görülebilmektedir. Hastalık ortaya çıktıktan sonra sürekli olarak bakterilerin kanda bulunmasından dolayı kemik iliği ve kanda yapılacak ola kültürler sonrasında %75’e varan oranlarda pozitiflik saptanabilmektedir. Serum aglutinasyon testi ise brusella da oldukça önemli bir test olarak bilinmektedir. Toplam antikor titresi 1/160’tan fazla olması, hastalığın tanısında önemli bir etkendir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.