Akdeniz Anemisi Hakkında Genel Bilgiler


Akdeniz Anemisi Nedir?
 Talasemi olarak da bilinen genetik bir kan hastalığı olan Akdeniz Anemisi, iki farklı şekilde tanımlanmaktadır. Bunlardan ilki, hastalığın kendisidir. Diğeri ise hastalığın taşıyıcılığıdır. Taşıyıcı grupta yer alan kişilerin, yaşamlarında herhangi bir sorun meydana gelmez ve şikayetler oluşmaz. Lakin kan tetkikleri ile açığa çıkan bu durum, bebek isteyen çiftler için önemli olabilmektedir. Bu hastalığın olduğu kişilerde gen zincirinin kimi bölümlerinde sentez hızları aksar ya da o zincir tamamen yok olmuştur. Beta talasemi olarak bilinen türü, ülkemizde en fazla ortaya çıkan türdür.


Akdeniz Anemisi Neden Oluşur?
 Akdeniz Anemisi taşıyıcılığı en fazla görülen kansızlık türlerinden bir tanesi olmaktadır. Aneminin oluşmasındaki en büyük etken ise kan içerisindeki alyuvarların içerisinde yer alan hemoglobin maddesi yapımında ortaya çıkan kusurdur. Akdeniz anemisinde alyuvarlarda hemoglobin sentezi azalır ve bundan dolayı da içleri boş görülür.

Akdeniz Anemisi Kimlerde Görülür?
 Genetik hastalıklar içerisinde yer alan Akdeniz Anemisi’nde gen anne ya da babadan alınmaktadır. Yani bir kişi bu hastalığın taşıyıcısı ise var olan hastalığı yalnızca tek bir taraftan almıştır. Diğer bir taraftan ise sağlıklı gen alınır. Bundan dolayı da bir sağlıklı gen, bir hastalıklı gen birleştikten sonra bu kişi Akdeniz anemisi taşıyıcısı olur. Taşıyıcı olan bir kişi eğer ki yine onun gibi Akdeniz anemisi taşıyıcı olan başka bir kişi ile evlenirse, genler ayrılarak tekrardan bebek içerisinde bir araya gelecektir. Bundan dolayı da %50 ihtimal çiftin doğacak bebeği taşıyıcı olacaktır. %25 ihtimalle çocuk Akdeniz anemisi hastası olmakta, %25 ihtimalle de çocukta herhangi bir hastalık meydana gelmeden hayatına devam eder.


Akdeniz Anemisi Başka Hangi Hastalıklara Sebep Olur?
 Hastalık ortaya çıktıktan bir süre sonrasında zaman içerisinde çeşitli organlar içerisindeki protein yapısında yer alan bir madde olan amiloidin birikime neden olur. Biriken bu madde ise organların fonksiyonlarını istenildiği gibi yerine getirememesine sebep olmaktadır. Ayrıca vücuttaki damarlara da ciddi oranda zararlar vermektedir. Damarların zarar görmesi demek, ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur. Ortaya çıkan bu hastalıklar arasından en fazla görüleni ise kronik böbrek yermezliğidir. Bununla birlikte kısırlık ya da düşük yapma da bu rahatsızlık sonrasında ortaya çıkmaktadır. Akdeniz anemisi olan hamileler üzerinde yapılacak testler sonrasında bebekte meydana gelebilecek hastalık ya da sakatlıklar ile alakalı bir sorun olup olmadığı araştırılır.

Akdeniz Anemisi Tanısı
 Akdeniz anemisinde tanı Hemoglobin Elektroforezi ile konulmaktadır. HbA2 oranı sağlıklı kişilerde %3,4 olurken hastalıklı olan kişilerde oran %7’ye yükselir. Dolayısıyla bu testler sonrasında kişide Akdeniz anemisi olup olmadığı kadar kesinlikle ortaya çıkmaktadır.

Akdeniz Anemisi Belirtileri
Kansızlık ve kansızlıkla beraber eşlik eden halsizlik, yorgunluk. 


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.