6 Farklı Popüler Diş Tedavi Yöntemi

 Dişerin sağlık ve parlak görülmesi hemen herkesin en fazla istediği şeylerden bir tanesi. Ancak yapılan yanlışlar, kullanılan ilaçlar sonrasında farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Kimi zaman sorunların çözümü oldukça basittir. Ancak kimi zaman ciddi tedavilerin yapılması gerekir. İnsanların yapmaları gereken en önemli şeylerden bir tanesi ise dişlerde meydana gelebilecek sorunları asla hafife almamak. Çünkü ilk başlarda düzeltilmesi kolay olan rahatsızlıklar daha sonrasında tahmin edilenden çok daha ciddi meblağlar ödenerek giderilebilir. Dolayısıyla kişilerin dişleri ile alakalı yaşayacakları sorunlar sonrasında mutlaka profesyonel yardım alması gerekmektedir.


Porselen Diş Tedavisi
Kişinin dişlerinin yapısı ve şekli bozuksa, görsel açıdan ciddi bir görüntü bozukluğu meydana gelmişse, bu kişiye porselen diş tedaisi uygulanır. Ancak bu tedavi için yalnızca görsel kaygılar ön plana çıkartılmamalı. Çünkü böylesi bir durumda dişler zarar görebilir ve konuşma bozuklukları ortaya çıkabilir. Herhangi bir nedenden dolayı aşınmış, kırılmış, dolgu ile tamir edilemeyecek derecede sorunlu dişler için porselen diş tedavisi yapılabilmektedir. Porselen diş tedavisinde bu dişler kişinin ağız yapısına özel olarak hazırlanır. Ana dişler 1 mm kadar tıraşlanıp küçültülür. Sonrasında da bu dişler ana dişlerin üzerine oturtulur.


Zirkonyum Diş Tedavisi
Çeşitli beyazlatma tedavileri sonrasında sonuç alınmayan, ayrık dişlerde, kırık dişlerin düzeltilmesinde, önceden kesilmiş dişlerde, dolgu yapılamayacak derecede madde kaybı olan dişlerde zirkonyum diş tedavisi kullanılmaktadır. Bu tedavi esnasında öncelikli olarak ağız ölçüsü alınır. Daha sonrasında da zirkonyum diş kaplaması yapılır. Burada önemli olan şeylerden bir tanesi provaların dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Kaplamalar dişlere yapıştırılırken kullanılan ilaçlar kişilere zarar vermemektedir. Zirkonyum dişler tam olarak oturduktan sonra ise hastanın yarım saat boyunca bir şey çiğnememesi gerekir. Oldukça dayanıklı olan zirkonyum dişler, doğal diş görünümüne en yakın porselenler arasında yer almaktadır. Isı yalıtımı güçlü olan bu dişler ile kişiler sıcak soğuk yiyecek ve içecekleri tüketebilirler.


İmplant Diş Tedavisi
Çeşitli nedenlerden dolayı eksilen dişlerin gerek görünümü güzelleştirmek gerekse fonksiyonunu yerine getirmek için çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküne implant denilmektedir. Dişler için hazırlanan implantlar vücut ile uyumlu materyallerden üretilmektedir. Bundan dolayı da çene kemiğine yerleştirildikten sonra hiçbir şekilde sorun meydana gelmez. Yapılacak muayene sonrasında implant diş tedavisine karar verilir. Tedavi esnasında lokal anestezi kullanılır. Daha sonrasında diş eti açılır ve çene kemiği ortaya çıkar. Çene kemiği üzerinde öncelikli olarak küçük bir delik açılır. Daha sonrasında bu delik çok yavaş bir şekilde genişletilir. Burada amaç kemik üzerindeki travmatik etkiyi azaltmaktır. Ardından açılan boşluğa implant vidalanır. İmplantın üzerine koruyucu vida yerleştirildikten sonra ise açılmış olan diş eti kapatılır ve iyileşme sürecine geçilir.


Lamine Diş Tedavisi
Özellikle ön bölgedeki dişlerin renklerinin istenilen beyazlığa erişmediği durumlarda, ön dişleri kırık aşınmış olan kişilerde, dişlerindeki aralıklardan rahatsız olanlarda, eğri ve çarpık dişlerin düzeltilmesinde lamine diş tedavisinden faydalanılmaktadır. Bu işlem yapılırken dişlerin ön yüzlerinde çok hafif bir seviyede aşındırma yapılır. Daha sonrasında özel olarak alınan ölçüler sonrasında hazırlanmış olan ince porselen lamine yaprak tabaka dişin ön yüzüne yapıştırılır. Kısa bir sürede yapılacak bu işlem sonrasında dişler istenilen görünüme erişmiş olur.


Kanal Tedavisi
Dişin iç kısmında yer alan yumuşak tabakanın kendisini yenileyemeyecek kadar zarar gördüğü durumlarda pulpa ölür. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi ise derin çürüklerde ya da kırık dişlerdeki bakterilerdir. Bu bakteriler dişin özüne inerek iltihaba neden olur. Dolayısıyla pulpanın çıkartılması gerekmektedir ve burada da devreye kanal tedavisi girer. Dişe yapılacak anestezi sonrasında diş çürüğü temizlenir ve hastalıklı doku çıkartılır. Yapılacak seanslar arasında dişlere geçici dolgu yapılır. İltihabın üremesinin durdurulması sonrasında ise diş kanal içi özel bir dolgu ile kökün ucuna kadar doldurulur. Ardından kaplama yapılarak dişin tekrardan çürümesi engellenmiş olur.

Dolgu Diş Tedavisi
Çürüyen bir diş yalnızca ağrı yapmaz. Bununla birlikte oldukça kötü bir görüntünün oluşmasına da neden olur. Böylesi durumlarda dolgu diş tedavisi uygulanır. Burada öncelikli olarak çürümüş diş dokusu temizlenir. Daha sonrasında da burada oluşan boşluk özel dolgu malzemesi ile doldurulur. Burada amaç bakterilerin girebilecekleri bütün boşlukların doldurulması ve çürüğün ilerlemesinin engellenmesidir. Şimdilerde dolgular amalgam, kompozit, altın, porselen olarak hazırlanır. Kişilerin çürümüş dişlerindeki boşluklar bu maddelerden bir tanesi ile özel olarak hazırlanan dolgu ile doldurulur.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.