Zona Hastalığı Hakkında Sizler İçin Araştırdığımız Bazı Bilgiler


Zona Hastalığı Nedir?

Virüs kaynaklı olan zona hastalığı, en ciddi deri hastalıklarından bir tanesidir. Genellikle gece yanığı olarak bilinen bu hastalığın diğer bir ismi ise kuşak hastalığıdır. Bu hastalığın virüsünün neden uyanıp aktifleştiği ise tam olarak bilinmez. Genel olarak vücudun ortaya çıkabilecek enfeksiyonlara karşı savaşmasını sağlayan bağışıklık sisteminin güçsüz bir hale gelmesi ile birlikte virüs çoğalmaya başlar. Bunun ardından ise sinirler boyunca deri üzerinde yayılır. Pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalığın ortaya çıkmaması adına özellikle travma,ü stres gibi faktörlere dikkat etmek gerekir.

Zona Hastalığı Neden Olur?

Kişilerde suçiçeği oluşmasına neden olan varisella zoster isimli virüs aynı şekilde zona hastalığına da neden olmaktadır. Bu virüs bir kere vücuda girdikten sonra hastalığın ortaya çıkmasını sağlar. Yaşlılık, vücudu zayıf düşürecek hastalıklar, stres, depresyon gibi etkenler sonrasında hastalık çok daha hızlı bir şekilde ortaya çıkacaktır. Üstelik belirtiler olması gerekenden fazla çıkacaktır. Zonanın neden olduğu ağrılar ise belirtilere ve bulunduğu yere göre şiddetini arttırabilmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıflamış olduğu dönemde ortaya çıkan zona hastalığı genel olarak her yaş grubunda ortaya çıkabilse de 50 yaşın üzerinde olan kişilerde bu hastalığın ortaya çıkma riski çok daha yüksektir. Bunun en büyük nedeni ise yaşlanma sonrasında vücudun bağışıklık sisteminin aşırı zayıflamasıdır.

Suçiçeği ve Zona

Geçmiş dönemlerinde suçiçeği hastalığını geçirmiş olan kişilerin yaklaşık %15’inde hastalık bittikten sonra bu virüs vücut içerisinde yerleşir. Sinir sistemine yerleşmiş olan bu virüs orada uyku dönemine girer. Çocukluk döneminde uyku dönemine girmiş olan bu virüs, 15 – 20 yıl sonrasında içerisinde uyuduğu sinirin yolunda tekrardan ortaya çıkar. Çıkan bu hastalığa da zona hastalığı denir. Suçiçeği aşısı olan kişide ise zona hastalığı oluşma riski yoktur.

Zona Belirtileri

Ateş, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilerin sonrasında öncelikli olarak hastalığın yerleştiği bölgede hafif şekilde yanma meydana gelir. Bunun sonrasında ise ağrı dayanılmaz bir hal alır. Bir hafta içerisinde çizgi şeklinde ortaya çıktığı bölgedeki sinirlerin derideki dağılımına uyar ve kırmızı, içi su dolu kabarcıklar oluşturarak kendini belli eder. Tek taraflı oluşan çizgi şeklindeki ağrı kimi zaman bulunduğu yerdeki diğer ağrılar ile karıştırılabilir. Deride oluşan kabarıklıklar ilk başlarda gergin bir görüntü oluştururken daha sonrasında orta kısımlarında çökmeler başlar. Göbeklenen kabarcıkların içindeki su ilk başlarda şeffafken daha sonrasında mat, sarımsı bir renge ulaşır. Yaklaşık bir hafta sonra ise deride var olan kızarıklık ortadan kalkar, kabarcıklar kabuklanır. Kimi zaman iz kalmadan dökülen bu kabarıklarda kimi zaman ise iz kaldığı görülmektedir.

Zona Tanısı

İlk belirtilerin ortaya çıkmasının ardından hasta doktora gittiğinde öncelikli olarak doktor onun genel şikayetlerini dinler ve muayeneye geçer. Eğer ki kabarcıklar oluşmaya başladıktan sonra doktora gidildiyse doktor bunları inceleyerek gerekli olan tanıyı kolaylıkla koyacaktır. Ancak gerekli görüldüğü zaman, su kabarcıklarından örnek alınır. Bu örnek incelendikten sonra ise hastalığın hangi aşamada olduğu ve nasıl bir tedavi uygulanması gerektiği ile alakalı çok daha net bilgiler elde edilebilir.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.