Verem Hastalığı Hakkında Genel Bilgiler


Verem Nedir?

Koch basilinden dolayı ortaya çıkan verem, iltihaplı ve bulaşıcı bir hastalıktır. Ağırlıklı olarak akciğerlerde ortaya çıkan bu hastalık nadiren de olsa diğer organlara da sıçrayabilmektedir. Bakteri vücuda girdikten hemen sonra kimi zaman hastalık oluşturmaz. Daha sonrasında vücuttaki direncin düşmesi tarzı sebeplerden dolayı vücuda giren bakteri daha sonrasında vereme dönüşebilmektedir. Ekonomik ve tıbbi anlamda yetersiz olan ülkelerde yaşayan insanlar arasındaki öncelikli ölüm nedenlerinden bir tanesi veremdir. Günümüz dünyasında bu bakteri dünya üzerinde 1,7 milyar insanda bulunur ve her yılda 3 milyondan fazla kişi veremden dolayı hayatını kaybediyor. Her sene verem hastalığına yakalanmış kişilerin sayısına 10 milyon kişi daha ekleniyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalar sonrasında da görüldüğü gibi tüm ölümlerin yaklaşık %6’sının sebebi verem.

Verem Belirtileri Nelerdir?

Verem, insan vücudunda oldukça sinsi bir şekilde ilerleyen hastalıklardan bir tanesidir. En büyük belirtilerinin başında ateş, iştahsızlık, geceleri ortaya çıkan terleme, kuru ya da kanlı balgamlı öksürük gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Bunların yanına yorgunluk, göğüs bölgesindeki ağrı ve kilo kaybı da eklenir.

Verem Nasıl Bulaşır?

Mikrobik bir hastalık olmasından dolayı verem genel olarak solunum yolları üzerinden insanlara bulaşır. Veremli bir hastanın daha öncesinde kullandığı kıyafet, çatal gibi kişisel eşyalarla kesinlikle karşısındakine bulaşmaz. Bunun yerine hastanın sağlıklı kişilerin olduğu bir ortamda öksürmesi, konuşması sonrasında mikrobun içerisinde yer aldığı parçacıklar havaya saçılacaktır. Sağlıklı kişiler ise bu mikropların yer aldığı havayı solumalarının ardından mikrop bu kişilerin vücuduna giriş yapar. Ancak mikrobun vücuda girip yapması, hemen o anda hastalığın oluşacağı anlamına da gelmeyecektir.


Vereme Ne Sebep Olur?

Solunum yolu aracılığı ile bulaşan vereme adını veren bakteri Mycobacterium Tuberculosis’dir. Bakteriyi bulan kişi olan R.Koch’dan dolayı bu bakteriye Koch basili adı verilmektedir. Bakterinin vücuda girmesi sonrasında ilk başlarda herhangi bir belirti ortaya çıkmayacaktır. Ancak uyur durumda olan bu bakteri farklı sebeplerden ötürü harekete geçer ve bunun sonrasında ise kişiler verem hastalığına yakalanır.

Verem Nerelerde Görülür?

Genel olarak akciğerlerde görülen veremin bu bölgede sıklıkla ortaya çıkmasının nedeni, bakterinin giriş alanının akciğer olmasıdır. Fakat Koch basili solunum yolu ile birlikte alındıktan sonra lenfatik ve kan aracılığı ile vücuttaki diğer dokulara ve organlara yayılmakta ve bu bölgelerde hastalık oluşmaktadır. Bakterinin yerleştiği yerlerde çok ağır iltihap oluşur ve bu organların fonksiyonlarında ciddi oranda bozulmalar meydana gelir.


Verem Hastalığının Tanısı


Bir kişide verem ile alakalı belirtiler ortaya çıkmış olsa da kesin bir tanının yapılabilmesi için tetkiklerin sonuçlarının beklenmesi gerekmektedir. Bu tetkikler balgam, mide sıvısı, idrar, pleura periton sıvısı sonrasında sonuçlanmaktadır. Bununla birlikte alınacak doku biyopsileri sonrasında da vereme özgü değişimlerin izlenmesi sonrasında da kişiye tanı konulabilmektedir. Veremli kişilerle yakın temasta olanlara PPD Testi yapılacaktır. Bu test Koch basilinin alınıp alınmadığını gösterecektir. 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.