Tüm Vitaminler Hangi Gıdalarda Bulunur ve Ne İşe Yararlar?


A Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur? Ne İşe Yarar?

Kendi içerisinde 2 çeşide ayrılan A vitamininin bir tanesi yalnızca hayvansal besinlerde bulunmaktadır. İkinci çeşitteki A vitaminleri ise aslında A vitaminine dönüşen karotenlerdir. Sığır ve tavuk ciğeri, yoğurt, yumurta, kabuklu deniz ürünleri, havuç, brokoli, lahana, pırasa ve kuru kayısı gibi ürünlerde A vitamini bulunur. Bu vitamini başta göz sağlığı olmak üzere cilt, kemik ve dişler için önemlidir.

D Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur? Ne İşe Yarar?

Güneşten de alınabilen D vitamini; somon balığı, hamsi, ton balığı, sardalye, kefir, süt, peynir ve yoğurtta bulunmaktadır. Vücudun mikroplara karşı savunması olan akyuvarlar D vitamini ile çok daha etkili bir şekilde çalışmaktadır. Bununla birlikte D vitamini vücutta bulunan kalsiyum ve mineral seviyesini kontrol eder ve kemiklere geçtikten sonra da kemik oluşumuna katılır.


E Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur? Ne İşe Yarar?

Kasların hareketleri için en gerekli vitaminlerden bir tanesi E vitaminleridir. Ayrıca bu vitamin kasların oksijen ihtiyacının tam olarak karşılanmasının yanı sıra oluşan oksijenin kas hücrelerinde en iyi ve verimli şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Yer fıstığı yağı, yumurta, lahananın dış yaprakları, soya fasulyesi yağı, ceviz, badem, havuç gibi gıdalarda E vitamini bulunmaktadır.

K Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur? Ne İşe Yarar?

Bu vitaminin en önemli yararlarından bir tanesi kan pıhtılaşmasındaki rolüdür. D vitamininde olduğu gibi K vitamini de kemik açısından faydalıdır. K1 vitamini ağırlıklı olarak yeşil sebzelerde bulunur. Marul, pazı, ıspanak ve brokoli gibi sebzelerde yer almaktadır. Zeytinyağı ise nebati yağların içerisinde kayda değer alanda K vitamini içeren tek yağ çeşididir.

C Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur? Ne İşe Yarar?

Pek çok kanser türünün oluşmasını engelleyen C vitamini aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir, antioksidan özelliğine sahiptir, kolesterolü dengeler ve kan damarlarının güçlenmesini sağlar. Bununla beraber C vitamini vücudun bakterilere ve enfeksiyonlara karşı korunmasına yardımcı olur. Bu vitamin maydanoz, karnabahar, patates, yeşil biber, kıvırcık salata, yeşil biber gibi sebzelerde bulunmasının yanı sıra mandalina, portakal, greyfurt ve limon gibi bazı turunçgillerde de bulunmaktadır.


B1 Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur? Ne İşe Yarar?

Vücudun almış olduğu karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesi, sinir kalp ve kas sistemi işlevlerinin düzenlenmesi, çocuklarda gelişimin düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi ve kan sirkülasyonunun düzenlenmesi için B1 vitamini gereklidir. Yeşil sebzelerin yanı sıra yağsız etler, sert kabuklu yemişler, domuz eti, tahıllı gevrekler, baklagiller ve domuz eti de B1 vitamini yönünden zengindir.

B2 Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur? Ne İşe Yarar?

Yağ, protein ve karbonhidratların enzim olarak kullanılabilmesinin yanı sıra B6 vitaminin ve demir mineralinin olması gerektiği gibi emilmesinin yanı sıra katarakt oluşumunun engellenmesi için bu vitamin gerekmektedir. Bu vitamin ağırlıklı olarak koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Aynı zamanda süt, balık, yumurta, baklagiller, yağsız et ve hububatta B2 vitamini yer alır.

B3 Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur? Ne İşe Yarar?
Gıdalardan alınmış olan enerjinin salınması, kötü kolesterolün düşürülmesi, iyi kolesterolün yükseltilmesi ve metabolizmanın düzenlenmesi için bu vitamine gereksinim duyulmaktadır. B3 vitamini için ekmek ve tahıllı gevrekler, yer fıstığı, kümes hayvanları, balık ve yağsız ekmek tüketmek gerekmektedir.

B5 Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur? Ne İşe Yarar?

Beslenme ile birlikte alınacak protein, yağ ve karbonhidratların işlenmesi, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi, hormonların düzenlenmesi için insan vücudu B5 vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. Dana eti, tahıllı gıdalar, mantar, yumurta ve baklagillerde bu vitamin bulunmaktadır.

B12 Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur? Ne İşe Yarar?

Bu vitaminin en önemli görevi, kırmızı kan hücresi üretiminin yanı sıra merkezi sinir sistemini korumaktır. Bitkisel ve hayvansal gıdalarda bulunan B12 vitamininde hayvansal gıdalardaki vitaminler çok daha kolay emilmektedir. Yumurta, peynir, deniz ürünleri, hayvan ciğerleri, dana eti, karides, süt, yoğurt, geyik eti, maya, deniz yosunu, sakatat, tavuk ve takviye edilmiş soya sütünde de B12 vitamini bulunmaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.