Beyin Kanaması Hakkında Genel Bilgiler


Beyin Kanaması Nedir?

Kafatası içerisinde gerçekleşen kanamaların hepsine, beyin kanaması adı verilir. Birçok farklı nedenden ötürü beyin kanaması oluşabilmektedir. Burada önemli olan nokta, kanamanın sebebi, miktarı ve kanamanın oluştuğu yerdir. 5 tip beyin kanaması vardır. Bunlardan ilki İntraserebnal kanama; beyin dokusu içerisinde gerçekleşen kanamadır. İkinci İntraventriküler kanama; beyin içerisinde yer alan ventriküllerin içinde olur. Epidural kanama, beyni saran en dış tabakadaki zar ile kafatası arasında bulunan boşlukta oluşur. Subdural kanamada beyni saran zarlar arasında kanama oluşur. Kendiliğinden oluşabildiği gibi damar zedelenmesi, kan hastalıkları, travmalar sonrasında bu tarz bir kanama meydana gelir. Son beyin kanaması çeşidi ise Subaraknoid kanama. Bu beyin kanaması çeşidinde ise beyni saran zarların orta tabakası ve en iç tabaka arasında kanamalar meydana gelir. Oluşabilecek en riskli durumlardan bir tanesi olan beyin kanamasının nedenleri bilinmeli ve bunlar ortaya çıktığı zaman hiç vakit kaybetmeden hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde ortaya çok kısa süreler içerisinde çok ciddi sonuçlar çıkabilir.

Beyin Kanaması Nedenleri

Beyin kanamasının meydana gelmesindeki en önemli nedenlerin başında travmalar gelmektedir. Bunun yanı sıra damar yapısına bağlı yaşanan anomaliler sonrasında da beyin kanaması oluşabilmektedir. Damar duvarlarındaki zayıflık sonrasında damarın genişlemesi ve kan basıncının artması ile birlikte yırtılarak kanama oluşması durumu olan anevrizma da beyi kanaması oluşumunun nedenleri arasındadır. Doğuştan meydana gelebilen anevrizma, sonradan da oluşabilmektedir. Beyin kanamasının bir diğer nedeni ise hipertansiyon ve ateroskleroz. Hipertansiyon, genel olarak travma haricindeki diğer bütün kanama nedenleri içerisinde kanamayı başlatan ana etken olarak bilinir. Yaş ile birlikte ilerleyen ateroskleroz ise kimi zaman damar duvarlarını öylesine çok yıpratır ki içinde bulunan yüksek kan basıncına bir süre sonrasında dayanamayan damar yırtılır.

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır?

İnsanlarda meydana gelen beyin kanamasını anlamak kimi zaman çok daha güçtür. Beyin kanamasının başlamasından sonra gerekli müdahalenin yapılması adına saniyelerin önemi yüksek olduğundan insanların müdahale için bilmeleri gereken bazı detaylar bulunuyor. Aksi halde müdahaleye geç kalındığında beyin ciddi zararlar ile karşı karşıya kalacaktır. Doktorlar, kişinin o an beyin kanaması geçirip geçirmediğini anlamanın 4 yolunu söylüyorlar. Bunlardan ilki, beyin kanaması geçirdiği düşünülen kişinin gülümsemesini istemeleri. Eğer bunu yapamıyorsa, kişi felç geçiriyor demektir. Sonrasında kişiden basit bir cümle söylemesini istemek gerekiyor. Kişinin her iki kolunu kaldırmasını istedikten sonraki 4. adım ise dilini dışarıya çıkarmasını istemek. Dilinde yamulma görülüyorsa bu da kişinin felç geçirdiğinin göstergesidir. Böylesi bir durumla karşılaşıldığı zaman vakit kaybetmeden acil servisten yardım istenmeli ve bu esnada sağlık personeline gerekli bilgilerin verilmesi büyük önem taşıyor. En ufak bir beyin kanaması şüphesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna haber verilmesi hayati önem taşıyor.


Beyin Kanaması Belirtileri

Ani bir şekilde gelişen beyin kanamalarında hastada öncelikli olarak unutkanlık ortaya çıkabilir. Hemen arkasından da baş ağrısı, kusma, bulantı ve uyku hali görülebilmektedir. Kişinin yer ve zaman farkındalığında bozulmalar oluşabilir. Kimi hastalar beyin kanaması esnasında havale geçirir. Beyindeki kanamanın bulunduğu tarafın sıkıştırılmaya başlanması ve bu esnada göze giden sinirlerden bir tanesinin üstünde bası oluşmasıyla birlikte bir göz bebeğinde genişleme olabilir. Eğer ki beyin kanaması hipertansiyona bağlı bir şekilde gelişiyorsa vücudun bir kısmında felcin yanı sıra konuşma bozukluğu da görülebilmektedir. Şuur kapanmasının hızı, beyin kanamasının şiddeti ile orantılıdır. Anevrizmaya bağlı kanamalardaki ilk belirti ise ani ve çok şiddetli baş ağrısı olabilmektedir. Damar yumağına bağlı beyin kanamalarında birçok belirti aynı anda görülebileceği gibi kimi zaman yalnızca havale geçirme ile de bu durum ortaya çıkabilir.


Beyin Kanaması Risk Faktörleri

Uzmanlar, beyin kanamasına neden olabilecek risk faktörlerinin başında kişilerin ailelerinde daha öncesinde beyin krizi olması geliyor. Bununla birlikte kişilerde kalp ya da şeker hastalıklarının olması, damar sertliği bulunması da risk faktörleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Beyin kanamalarının oluşumunda en fazla risk altında kalan kişiler ise 65 yaş ve üzeri olanlar. Ancak son dönemlerde ortaya çıkan sonuçların da gösterdiği gibi aslında beyin kanaması birçok farklı nedenden ötürü oluşabilmektedir. Yüksek kolesterol, aşırı derecede alkol, uyuşturucu ve sigara kullanımı, hareketsiz yaşam tarzı; kişilerde beyin kanaması oluşmasına neden olabilmektedir. Aşırı stresli bir yaşam tarzı, spordan uzak bir hayat, bol tuzlu yemekler tüketimi, aşırı sıcak ortamlarda bulunma de beyin kanaması risk faktörlerinin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

 Bu yazıdaki bilgiler geneldir ve bu yüzden konu ile ilgili pek çok eksikliği bulunmaktadır. Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.