Astım Hastalığı Hakkında Genel Bilgiler


Astım Nedir?

Farklı uyarıcıların sebebiyle solunum yolu içerisinde yer alan bronşların kasılıp daralması, balgam tarzı yapışkan sıvıların hava yollarını tıkaması, bronş zarında meydana gelen şişmeler, aşırı duyarlılık gibi nedenlerden dolayı solunum güçlüğünün oluşmasına sebep olan hastalığa astım denilmektedir. Günümüzde pek çok kişi bu hastalıktan muzdariptir.

Astım Neden Olur?

Astımın ortaya çıkış sebepleri kesin olarak belirlenememiştir. Ancak genel olarak kabul edilen şey, kişinin doğuştan soluk borularının duyarlı olması ile çevre koşullarının etkisinin birleşmesi sonrasında bu hastalığın oluştuğudur. Bununla birlikte kişinin geçirmiş olduğu zatürre gibi hastalıklar da astımın ortaya çıkmasına neden olan etkenlerden bir tanesidir. Bu hastalığın en büyük özelliklerinden bir tanesi, bronşların mukozadaki ödem sebebiyle daralması sonrasında nefes darlığının oluşmasıdır. Alerjik olmayan ve alerjik olmak üzere iki farklı tür astım bulunur. Bilinenin aksine astımın kalıtsal bir yönü de bulunur. Yani bir kişide astım varsa, aynı aileden başka kişilerde de bu hastalık olacaktır.

Astım Kimlerde Görülür?

Alerjik yapı, astımın gelişmesindeki en önemli risk faktörü olarak görülmektedir. Alerjik bir yapıya sahip olan kişilerde astımın ortaya çıkması çok daha fazladır. Bununla birlikte alerjik nezle, egzama olan kişilerin astım riski yüksektir. Anne ya da babasında astım olan bir kişide bu hastalığın ortaya çıkma ihtimali %40 daha fazladır. Eğer hem annede hem de babada astım varsa bu oran %80’lere kadar çıkabilir. Bebeklik döneminde ek gıdalara erken başlama, işlenmiş şekerin çok fazla tüketilmesi gibi durumlar sonrasında çocuk ileride astıma yakalanabilecektir. Gebelik ve doğum sonrasında sigara içen bir kişi, astıma çok daha kolay yakalanır. Üstelik bebeğin ya da çocuğun bulunduğu yerde sigara içmemek bu riski azaltmayacaktır. Anne sütünden bebeğe geçecek kimyasallar, akciğerde yine aynı riski ortaya koyabilir. Astım ergenlik sonrasında kızlar, çocukluk çağında ise erkeklerde daha sık görülür. Astımın ortaya çıkmasındaki en büyük etkenlerden bir diğeri çevre faktörü. Havanın aşırı kirli olduğu yerlerde yaşayan kişilerin büyük bir kısmı, yaşamlarının bir döneminde astıma yakalanarak uzun süreler boyunca bu hastalıkla baş etmek zorunda kalıyorlar.


Astım Belirtileri

Astımın en büyük belirtisi nefes darlığıdır. Kişi hem nefes verirken hem de alırken zorlanır ve hırıltılı bir şekilde soluk alıp verir. Bununla birlikte sabaha karşı ve geceleri kuru ve inatçı bir öksürük ortaya çıkar. Bu öksürük öylesine şiddetlidir ki kişi uykusundan uyanır. Bu öksürüğün nedeni, bronşun etrafında bulunan kasların kasılması ya da balgamdır. Astım ağırlaştığı zaman hastada morarma görülebilir.


Astım Olduğumu Nereden Anlarım?

Ortada hiçbir neden yokken kimi zaman yemek kokusu, sigara dumanı gibi kokular sonrasında ya da soğuklarda nefes darlığı yaşanıyorsa kişide astım olabilmektedir. Özellikle sabaha karşı uyanmaya neden olacak nefes darlığı ve öksürükler, ıslık sesine benzeyen hırıltılı solunum oluşması da bu hastalığın anlaşılmasındaki etkenler arasında yer alıyor.


Astım Tanısı

Astımın tanısı koymak kesinlikle zor değildir. Hastanın var olan şikayetleri sonrasında öncelikli olarak fiziki muayene yapılır ve bunun sonrasında da kesin tanı adına bazı testlerin yapılması gerekir. Bu testlerin başında, solunum testi geliyor. Akciğerlerin hava alışverişine bakılır, akciğer filmi çekilir. Kimi zaman astım belirtileri farklı hastalıkların belirtileri ile eşdeğer olabilir. Böylesi durumlarda ter ve balgam testi ile akciğer görüntülemesi de yapılabilmektedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.