Apandisit Hakkında Genel Bilgiler


Apandisit Nedir?

Karnın alt sağ bölgesinde, kalın bağırsağın başlangıcı ile kör bağırsağın uç kısmında bulunan parmak şeklindeki organa apandis denilmektedir. Bu organın vücuttaki görevi henüz tam olarak belirlenemese de bağışıklık sistemi ile alakalı bazı maddeleri salgıladığı ile alakalı bilgiler sunulmaktadır. Apandisin alınması sonrasında bilinen herhangi bir fonksiyon kaybı ortaya çıkmaz. Apandisit ise bu organın iltihaplanması durumudur. Apandisin kök kısmında meydana gelecek tıkanmalardan dolayı bölgede iltihaplanmalar meydana gelebilecektir. Bütün yaşlarda ortaya çıksa da ağırlıklı olarak 10 – 30 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır.

Apandisit Neden Olur?

Apandisteki iltihaplanmanın en büyük sebeplerinin başında tıkanma gelmektedir. Genel olarak sindirim sisteminde meydana gelebilecek bir enfeksiyon veya apandisin ağız bölgesindeki tıkanma sonrasında apandisit meydana gelebilmektedir. Kişilerin apandisten şüphelendikleri an hiç vakit kaybetmeden acil servisine gitmesi gerekir. Çok fazla kişide ortaya çıkmasına rağmen pek çok kişi bu durumdan ciddi anlamda korkmaktadır. Bunun nedeni ise tıkanmış olan apandise hızlı ve zamanında müdahale edilmediği durumlarda apandisin patlayacağıdır. Ve bu patlama sonrasında ise vücuda hızlı bir şekilde enfeksiyon dağılacak ve sonu çok ciddi sorunlara neden olabilecektir.


Apandisit Patlaması

Birçok kişi apandisit patlamasını bilindik tarzda bir patlama olarak düşünürler. Halbuki içi boş bir organ olan apandisitin delinmesi sonrasında içerisinde yer alan gaytanın karın içerisine akması; apandisit patlaması olarak adlandırılır. Normal durumlarda kişilerin karınlarının içerisinde hiçbir mikrop bulunmaz. Ancak apandisit patlaması ile birlikte bağırsağın içerisinde bulunan milyonlarca mikrop karnın içerisine akmaya başlayacaktır. İnsan vücudu kendini bu bakterilerden korumak adına bakterileri karın içerisindeki yağlar ile çevrelemeye çalışsa da bunu başaramaz ve hasta operasyona alınmazsa mikrop kana karışacak ve kan zehirlenmesi ortaya çıkacaktır.

Apandisit Belirtileri

Apandisitin ilk belirtilerinden bir tanesi, göbek deliği çevresinde başlayan ağrıdır. Bu ağrı ilk zamanlarda çok hafif şekilde başlayacaktır. Lakin yalnızca birkaç saat içerisinde çok keskin bir ağrıya dönüşür. Apandisin şişmeye başlaması sonrasında oluşacak ağrı karnın sağ alt bölgesine yönelmeye başlayacaktır. Yürüme ve öksürme sonrasında ağrı çok daha şiddetli bir hale gelir. Bölgede oluşan enfeksiyon, organın şişmesine ve iltihaplanmasına neden olacak; bu durum da kendini karın şişliği ile gösterecektir. Apandisitin sonrasında kalın bağırsakta enfeksiyonun oluşması ardından kabızlık, bulantı, kusma gibi belirtiler ortaya çıkacaktır. Enfeksiyondan dolayı vücutta ateş yükselmeye başlayacaktır. Bunun nedeni ise bağışıklık sisteminin enfeksiyonu sonlandırmak istemesidir.


Apandisit Tanısı

Bu hastalığın belirtileri pek çok farklı hastalık ile aynı olduğundan dolayı tanı kimi zaman oldukça zor olabiliyor. Buna bir de apandisin yerini değiştirebilmesi eklendiği zaman doğru tanıyı koymak adına oldukça dikkatli olunması gerekiyor. Muayene esnasında hastanın hareket etmek istemesi apandisit şüphesini arttıracaktır. Yapılacak bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi sonrasında kesin sonuç konulmuş olur. 3 yaşından küçük çocuklarda, farklı bir hastalıktan dolayı hastanede bulunan kişilerde, zihinsel özürlülerde ve jinekolojik sebepli karın ağrıları bulunan kadınlarda apandisit tanısı koymak çok daha zor olabilmektedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.