Addison Hastalığı Hakkında Genel Bilgiler


Addison Hastalığı Nedir?

Böbrek üstü bezlerinde yer alan kabul bölgesinden salgılanma yetersizliğinden ötürü kortizol ve aldosteron hormonlarının kanda azalması sonrasında Addison hastalığı meydana gelmektedir. İlk olarak Thomas Addison tarafından teşhisi konulan bu hastalık, dünya üzerinde çok sık görülmemektedir. Hastalığın meydana gelmesi için genel olarak iki böbrek üstü bezinin işlevlerini tam olarak yapamaz hale gelmesi gerekir. Bu hastalığın görülmesinde kadın ya da erkek ayrımı yoktur, ikisinde de hastalık aynı oranda görülmektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonrasında da görüldüğü üzere bu hastalığa genel olarak orta yaşlardaki kişiler yakalanmaktadır. Oldukça ciddi bir hastalık olan Addison hastalığı eğer ki tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilmektedir. Dolayısıyla bu hastalığa yakalan kişilerin mutlaka doktor ile iletişime geçmesi ve bu tedavi esnasında neler yapılması gerekiyorsa bunların harfiyen yerine getirilmesi gerekmektedir. Hastalığa yakalanmamış kişilerin ise var olan belirtilere dikkat etmesi ve bu belirtilerin ortaya çıkmasını engellemek ve dikkatli olmak gerekmektedir.Addison Hastalığı Tanısı

Bu hastalık ile alakalı belirtileri taşıdığını düşünen insanların öncelikli olarak belirtilerin tamamen çıkmasını beklemek yerine doktora gitmeleri gerekiyor. Doktor öncelikli olarak hastanın geçmiş öyküsünü alacak ve var olan şikayetleri dinlemeye başlayacaktır. Şikayetlerin derecesine bağlı olarak doktorun yapacağı ön inceleme sonrasında laboratuar tetkikleri, test ve filmler isteyecektir. Böbrek üstü bezleri direk olarak inceleneceği gibi bilgisayarlı görüntüleme ile de inceleme gerçekleştirilebilmektedir. Addison hastalığı bulunuyorsa böbreküstü bezlerinde küçülme ya da büyüme meydana gelebilmektedir. Bununla birlikte kireçlenmeler ortaya çıkabilmektedir. Göğüs bölgesinin görüntülenmesi ile birlikte kalp ile alakalı gerekli bilgiler alınabilmekltedir. Yapılacak tetkitlerin ardından kortizol seviyesi ve aldosteron hormonlarında oluşan artışın düzeyi belirlenecek ve kişinin Addison hastalığına yakalanıp yakalanmadığı ve eğer yakalanmışsa bunun seviyesinin ne düzeyde olduğu belirlenebilecektir.

Addison Hastalığı Belirtileri

Bu hastalığın en büyük belirtilerinin başında, deri renginin koyulaşmaya başlaması gelmektedir. İlk başlarda kahverengi olan deri, daha sonrasında siyah renge dönüşebilmektedir. Bunun nedeni ise derinin koyulaşmasına sebep olan melanois uyarıcı hormonun olandan fazla salgılanmasıdır. Koyulaşan yerler ise ağırlıklı olarak yüz, eller ve kollardır. Bir süre sonrasında koyulaşma vücudun diğer bölgelerine doğru yayılır. Ancak derinin koyulaşması öncesinde kişilerde aşırı bir yorgunluk başlar. Düşen kan basıncı sonrasında tansiyonda da düşmeler meydana gelir. Kilo kaybının yanı sıra böbrek üstü bezlerinden salgılanan androjen ve östrojenin yetersizliğinin yanı sıra kadınlarda adet düzensizliği, erkeklerde ise libido azlığı meydana gelebilmektedir. Baş ağrısı, dengesiz gelişen ruh halleri, hafızada problemler, titremeler, konsantrasyon bozukluğu, ishal, cilt dökülmesi gibi belirtiler de Addison hastalığının ortaya çıkışıyla başlayabilir.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.