Kış Ayları İçin Doğal Bitki Çayı (Soğuk Algınlığı)

 Özellikle sık sık tekrarlayan soğuk algınlığı şikayeti çeken bireyler, adaçayına hücum ediyor. Ancak, yazımızın devamını okumadan, hemen şunu belirtelim, bu çay hamileler için önerilmiyor!.
  Doğa bizler için tam bir şifa kaynağı, nereye elimizi atsak şifa dolu bir bitkiye rastlamamız mümkün. Adaçayı da bunlardan birisi. Özellikle, kış aylarında hazırlayacağınız bir çay ile soğuk algınlığı gibi problemlere karşı direnç sağlamanız mümkün hale geliyor.

Gelelim, adaçayımızın hazırlanışına.

Malzemeler(Bir bardak için):
1. Bir tutam (dört-beş adet) adaçayı yaprağı
2. Çay kaşığının çeyreği kadar soğuk algınlığından korunma için kekik, boğaz ağrısı için nane.
3. Tarçın (1 adet, şart değildir, adaçayının kokusundan hoşlanmayanlar kullanabilir.)
4. Şeker

Hazırlanışı:
Bir tutam adaçayı yaprağını çay bardağınızın içine koyun. Üzerine önceden kaynattığınız suyu ilave edin. Burada dikkat etmeniz gereken bir husus var, adaçayı yapraklarını su ile beraber kaynatmayın. Eğer böyle yaparsanız, fayda sağlamayacaktır. Önceden kaynattığınız suyu adaçayı yapraklarının üzerine döktükten sonra, üzerine iki çay kaşığı şeker ilave edin. (Tarçın kullanıyorsanız, bir çay kaşığı şeker ilave edin.) Sonrasında bir çay kaşığının çeyreği kadar olan, kekik ya da naneyi koyun.(Hangi durumlarda kekik, hangi durumlarda nanenin işinize yarayabileceğini yukarıda belirttik.) İki üç dakika kadar karıştırın ve adaçayınız hazır. Gece yatmadan önce tüketilebilir.
Uyarılar: Günde iki bardaktan fazla tüketmeyin, içerisindeki malzemelere alerjisi olanlar bu çayı kullanmasın. Hamile ve hamilelik riski olanlar bu çayı kullanmasın. Sağlık için alternatif tıptan önce daima doktorlardan tavsiye alın.
Detaylı anlatım için aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.