Göz Yanılmaları Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere iki farklı göz yanılmasına neden olan şeyin, nasıl yapıldığını detaylı olarak açıklayacağız. Ancak, ilk başta en altta bulunan aşağıdaki videomuzu izlemenizi, sonrasında bu videoda yer alan göz yanılmalarının nasıl yapıldığını okuyabilirsiniz.

1. Kesik Yarım Koni Göz Yanılması
Bu göz yanılmasını yapabilmek için, aşağıdaki açık yarım kesik koni şeklini, A3 boyutta kağıda çıktısını alın. (fit to paper yöntemi ile A3'ün tamamını kaplasın.) Sonrasında, bu çıktıda bulunan açık koni şeklini, referans olarak kullanıp, aynı şekilde bir karton kutuya iki tane kesin. Şekillerin birbiri ile tamamen aynı olmasına karşı, hangi şekil üste gelirse diğerinden daha küçük olduğunu göreceksiniz. İşte alın size ilk göz yanılması.
(Fotoğrafı sağ tıklayıp, kaydet diyerek bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.)
2. Ters Yöne Giden Ok Göz Yanılması
Bu göz yanılmamız da son derece kolay. Aşağıdaki ok işaretini ya da kendinizin elle izdiği bir ok işaretini bir bardak suyun arkasında sağdan sola ya da soldan sağa doğru hareket ettirin. Işığın kırılması ile su optik tersliğe neden olacak ve okun ters yönde görülmesine neden olacaktır. (Videomuzda görüldüğü gibi.)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.