Doğru Bilinen Yanlışlar Derlemesi!

Doğru sandığımız pek çok bilginin gerçekte doğru olmadığını bu videomuz ile göreceksiniz.

  1. Pek çokları tarafından bilinen kelebeklerin ömrü bir gün kadardır algısı yanlıştır. Mevsimler boyunca hatta kalarak, siz yanlış biliyorsunuz diye kelebek türleri doğada tonla vardır. Ayrıca, bazı kelebek türlerinin kış uykusuna yattığı bile gözlemlenmiştir.
  2. Balıkların hafızasını küçümseyenler dikkat. Topluma mal olmuş bir başka yalnış bilgide balık hafızasının 6 saniye ile sınırlı olması. Sanılanın aksine balıklar, çok daha güçlü bir hafızaya sahiptir. Mesela bir japon balığı aldığı bigileri aylarca unutmama kabiliyetine sahiptir.
  3. Eğer siz de telefonun mucidi olarak, Alexander Graham Bell'i tanıyorsanız siz de büyük bir yanılgı içindesiniz. Gerçekte ise Alexander Graham Bell'den 15 yıl kadar önce Philipp Reis, telefona benzer cihazı icat etmiştir. Bu cihaz müzik notalarını iletmede gayet başarılı olurken, insan sesini daha tiz bir tonda iletiyordu. 
  4. Çok büyük bir yanlıştır boğaların kırmızından nefret ettiği. Evet, gerçekte boğaların o, bu renge karşı kin beslediği algısı komiktir. Çünkü boğalar renk körüdür, kırmızı gibi bir rengi algılayamaz ki nefret etsin. Peki, kırmızı örtü sallayan matadora neden saldırırlar? Diye soranları duyar gibiyim. Sebebi çok basit, matadorun yaptığı hareketi tehdit ve bir çeşit meydan okuma olarak algılayan hayvan, matadora doğru hamlede bulunur. İşte tüm mesele budur!
  5. Yıldırım aynı noktaya pek çok defa düşebilir. Pek çokları size de söylemiştir. Yıldırım aynı noktaya iki defa düşmez diye. Aslında bu da yanlıştır. Çünkü yıldırımın düştüğü o noktada yıldırımı kendisine doğru çeken bir şey mevcuttur. Bu da yıldırımın o noktaya pek çok defa düşmesine sebep olur. (Örn: Paratoner.)
  6. Bir başka yanlış bilinen gerçek de camın katı bir malzeme olduğu. Gerçekte cam çok ama çok yavaş akan bir sıvıdır. Akış hızı öylesine yavaştır ki, insanlar camı katı olarak gözlemler. Akışı görebilmek için ise belki 500bin yıl kadar süre o camı izlemek gerekir. Bu da, insan ömrü ile imkansızdır. Camın aktığının en iyi örneği ise çok eski evlerin altındaki pencere camlarının aşağıya doğru bombe yapmasıdır.
  7. Denize idrarı yapmak sanılanın aksine deniz suyunu ısıtmaz. Aslına bakarsanız soğutur. Sıcak idrar soğuyabilmek için, deniz suyunun ısısından istifade eder, bu da deniz suyunun soğumasına neden olur. Ancak bu hissedebilinecek kadar yüksek bir soğuma değildir. Yani, denize idrarını yapan birisi o bölgeyi ısıtmaz, siz de bu yöntemle deniz suyunun temizliğini analiz edemezsiniz.
  8. Son yanlış olarak topluma mal olmuş bilgimiz, kurbağalardan siğil bulaştığıdır. Sanılanın aksine kurbağalardan siğil falan bulaşmaz arkadaşlar, kurbağalara korkmadan dokunabilirsiniz. 

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.