Lupus Hastalığına Aman Dikkat!

    Diğer canlılarda olduğu gibi insan vücudunda da bir savunma sistemi mevcuttur. Hücresel düzeyde mikro bir savunma sistemi olan vücudumuz, dışarıdan gelen virüs, bakteri gibi zararlıları, sindirme yöntemi ile yok etme özelliğindedir. Aynı zamanda vücuda giren bakterileri tanıyıp, onlara karşı özel bir savunma refleksi de geliştirebilme özelliğindedir. İnsan vücudunun yaratıcı tarafından özel dizayn edilmiş bu müthiş savunma sistemi bazen genetik faktörler, bazen de çevresel faktörlere bağlı olarak amacının dışına çıkıp kendi öz hücrelerine savaş açabilir. İşte kendi savunma sistemimizin, kaba tabiri ile bize savaş ilan etme durumu Lupus hastalığı olarak adlandırılır.
    Çok sıradışı bir hastalık olan Lupus, vücudun farklı bölgelerinde tutulum yapabilme özelliğine sahiptir. Beyin, kalp, dalak, böbrek, deri gibi farklı noktalara tutulum yapabilir. Bir organ ya da sisteme tutulum yapması, o bölgede bulunan savunmadan görevli yapıların, o bölgedeki hücrelere saldırmaya başlaması ile gerçekleşir.
    Aşağıdaki görsellerde Lupus hastalığına yakalanmış farklı kişilerin yüzlerinde meydana gelen döküntüleri görebilirsiniz. Lupusun en belirgin belirtisi de burun bölgesinin yanlarına doğru yayılan bu belirtiler olup, bu belirtiler de her hastada görülmeyebilir.


Bu sitede yer alan bilgi, başka kaynaklardan derlenmiş olup, genel niteliktedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.