Yavuz Sultan Selim Köprüsü Fiyatı

Türkiye'nin üçüncü boğaz köprüsü olarak bilinen Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün fiyatı herkes tarafından merak konusu. Köprü, İstanbul Boğazı'nın Karadeniz'e bakan cephesine inşa edilmiş durumda. Adını 9. Osmanlı padişahı'ndan alan köprü, Anadolu yakasının Beykoz mevkinden başlayıp, ucu Avrupa yakasının Poyrazköy mevkisine kadar uzanmakta.

Fiyatından önce size köprü hakkında genel bir bilgi vermek istiyoruz. Bu tarihe düşecek köprü, 59 metre genişliği ile şuan bilinen dünyadaki köprüler arasında en geniş köprü olma özelliğine sahip. Köprünün kule uzunluğu da devasa boyutlarda tam 32 metre yüksekliğe sahip olan köprünün kule yüksekliği dünyanın en yüksek kule uzunluğuna sahip olma ünvanını köprüye katıyor. Ancak bu sıralama eğik askılı köprüler arasında. Köprünün ana açıklığı tam 1408 metre olurken, köprü üzerinden raylı sistem geçmektedir.

Bu denli devasa mühendislik harikası olan Yavuz Sultan Selim köprüsü 39 ayda inşaa edilmiş olunup, bu süre zarfında 4.5 milyar Türk lirasına inşa edilmiştir.

Gelelim Türkiye'nin üçüncü boğaz köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün geçiş fiyatına. Öncellikle şunu belirtelim, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın söylemiyle köprü 31.08.2016 tarihi geceye kadar ücretsiz olacak. Açılışı da 26.08.2016 tarihinde büyük bir konvoy ile yapıldı. Köprünün geçiş fiyatı araç başına 3 Dolar olarak belirlendi.

Köprünün günlük geliri 405bin dolar olarak belirlenmiş durumda. 4 gidiş, 4 geliş 2 demiryolu ile toplam 10 şeritli hayli geniş bir köprü.

Aşağıda köprünün farklı açılardan çekilmiş görüntüleri bulunmaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.