Şükrü Saracoğlu Kimdir?

İlk Yılları
1886 yılında İzmir'in Ödemiş ilçesinde dünyaya gelen Şükrü Saracoğlu'nun babası Saraç Mehmet Tevfik, annesi ise Şerife Hanım'dır. Doğumun ardından çocukluk yıllarını ve ilk ve orta derece eğitimini Ödemiş'te tamamlamıştır. Lise eğitimi için İzmir Atatürk Lisesine giden Şükrü Saracoğlu, burada eğitimini birincilikle tamamlamıştır.

1909 yılına geldiğinde Mekteb-i Mülkiye'den mezun olmuş ve İzmir Valiliği Maiyet Memuru olarak göreve gelmiştir. Aradan iki yıl geçmişti ki, İttihat ve Terakki Ticaret Mektebi Müdürlüğü'nde çalışmaya başlamıştır.

1914 yılında kazandığı devlet bursu ile eğitimi için Belçika'ya gitmiştir. Ancak burada eğitim gördüğü yıllarda patlak veren I. Dünya Savaşı, onun İzmir/Türkiye'ye geri dönmesine neden olmuştur.

1915 yılında eğitimine devam etmek için İsviçre'ye gitti. Burada Cenevre Siyasi İlimler Akademisi'ni dört yılın sonunda başarılı bir dereceyle bitirdi.

Siyasi Yılları
Cenevre'de eğitim gördüğü yıllarda Atatürk'ün yakın çalışma arkadaşlarından olan Mahmut Esat Bozkurt ile beraber Cenevre Türk Yurdu derneğine girdiler. Burada dernek adı altında Fransızca bir dergiyi yayınlayan Şükrü Saracoğlu bu dergi ile beraber Mondros'un olumsuz şartlarına dem vurarak, Osmanlı'nın haklarını savundu. Bu yıllarda İzmir'in işgali patlak verince arkadaşı Mahmut Esat Bozkurt ile beraber Türkiye'ye giden bir İtalyan gemisine kaçak yollardan binerek, ülkesine geri döndü.

Milli Mücadele'ye destek için Anadolu'ya dönen ikili burada kendilerini İttihatçı sanan Kuvay-i Milliye önderi olan Demirci Mehmet Efe tarafından gözaltına alındı. Hapis hayatları karşılarına çıkan, İttihat ve Terakki Ticaret Mekteb-i Müdürlüğünde görev yaparken tanıdıkları Celal Bayar tarafından sonlandı.

Hapisten kurtulduktan sonra Kuşadası, Nazilli ve Aydın gibi illerde Kuva-yi Milliye hareketinin örgütlenmesine katkı sağladı.

1942 yılına gelindiğinde Hekim ve siyasetçi olan Refik Saydam'ın beklenmedik ölümü, o dönem cumhurbaşkanı olarak görev yapan İsmet İnönü tarafından başbakan olarak göreve getirilmesini sağlamıştır. Aynı yıl hükümeti kurma görevini üstlenen Şükrü Saraçoğlu, yeni hükümetin programını okurken Türkçülük olgusuna dem vurmuştur.

Son Yılları
Şükrü Saracoğlu hayatının son yıllarında parkinson hastalığına yakalanmıştır. Tedavisi için Fransa'ya gitmesi gerekse de, çıkarılan ödeneğe isteksiz kalınması ile beraber araya giren Adnan Menderes sayesinde gerekli ödenek çıkarılmıştır. Ancak Fransa'da uygulanan tedavi yöntemi de bir sonuç vermemiş ve İstanbul/Teşvikiye de bulunan evinde hayata gözlerini yummuştur. Öldüğünde 66 yaşındadır. Ölüm tarihi: 27 Aralık 1953'tür. Bugün Zincirlikuyu Mezarlığı'nda yatmaktadır.

Hayatından Diğer Notlar
1934 ile 1950 yılları arasında Fenerbahçe Kulübüne başkanlık yapmıştır.
Bugün bilinen İmralı Cezaevi'nin kurusudur.
1933 yılından itibaren beş yıl boyunca Adliye Vekili olarak görev yapmıştır.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.