Sık Tekrarlayan İshalin Nedeni Nedir?

   İshal, virüs, bakteri, stres, fazla miktarda c vitamini ya da magnezyum alınması şeklindedir. Sık tekrarlayan ishal durumunda nedene bakılmalıdır. Gereğinden fazla magnezyum ya da c-vitamini ile besleniyorsa, bu oranlara dikkat edilmeli, stresli bir hayat ise sakin ortamlarda, stresten uzak kalınmaya dikkat edilmelidir.
   Ancak ishal virüs ya da bakteri temelli ortaya çıkıyor ve sık sık tekrarlıyorsa akıllara bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklar gelmektedir. Şeker, AIDS gibi hastalıklarda ishal kendisini sık sık tekrar edebilir. Özellikle 1 aydan uzun süren ve kendisini sürekli tekrar eden ishal AIDS gibi ciddi hastalıklara işaret edebilir. Böylesi durumlarda kişiler vakit kaybetmeksizin bir hekime başvurmalıdır.
   İshal özellikle iki haftadan uzun sürmesi, kanla karışık dışkı çıkması, mide bulantısının olması, yüksek ateşle seyir etmesi gibi durumlarda tehlike arz eder ve böylesi durumlarda hiç vakit kaybedilmeksizin bir hekime görünülmelidir.
   Yetişkin bir birey bir yılda ortalama dört defa ishale yakalanabilir. İshal özellikle bebek ve çocuklarda çok dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Unutulmamalıdır ki, belirli bir yaş bebek ölümlerinin en büyük nedenini ishal oluşturmaktadır.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.