Motor Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Araç sahiplerinin büyük bir kısmı temizlik denildiği zaman yalnızca araçlarının iç ve dış kısımlarının temizlenmesini aklına getiriyor. Halbuki motor temizliği de aracın diğer bölümleri kadar büyük bir öneme sahiptir. Hatta performans açısından daha da önemlidir diyebiliriz. Ancak motora uygulanan bu temizlik, aracın motor kısmının girdi ve çıktılarından ötürü çok zorlu gözükmektedir. Halbuki dikkat edilmesi gereken yalnızca birkaç şey ile motorun kolayca temizlenmesi mümkün.


İnsanların motor temizliği ile alakalı öncelikli olarak önemsemeleri gereken şey, motorun soğuk olması. Yağ sökücünün zarar vermesini engellemek adına açıkta olacak kablolar korunmalıdır. Gerekirse koruyucu bant ile sarılmalıdır. Ardından ise yağ sökücü motor temizleyici kullanılarak adım adım temizlik işlemi başlayacaktır. Bu aşamada tek bir seferde yapılacak temizlik sonrasında motor temizlenmeyecektir. Dolayısıyla öncelikli olarak bir yere yağ sökücü sıkıldıktan sonra diğer yerlere sıkılmalı. Sonrasında mümkünse fiber temizlik bezi yardımıyla ovalayarak, kaput altı, motor üstü temizlenmelidir. Ovalama işleminin ayrı ayrı noktalara yağ sökücü sıkılarak yapılması ile birlikte bir yerdeki yağ sökücü etki ederken diğer yerde temizleme başlayacaktır. 

Yağ sökücüden evvel varsa araç içi elektrik süpürgesi ile kaba tozları almanızı öneririz. Ancak bunu yaparken aracın parçalarına dikkat edin.

Motorunu aşağıda önerdiğimiz temizlik spreylerinden biri ile kolayca temizleyebilirsiniz:
1. Würth Motor Temizleme Spreyi
2. Autokıt Motor Temizleyici
3. Carbon Clean Motor iç Temizleme Katkısı
4 .Meguiars Motor Temizleyici 
5. Stac Plastic İtalyan Motor Temizleme
6. Sonax 543200 Motor Temizleyici
7. Liqui Moly Pro - Line Motor İçi Temizleyici

Motor temizleyicilerinin fiyatları 10TL'den 50TL ye kadar değişebilmekte. Her bütçeye uygun motor temizleyicisi mevcut olmakla birlikte orta kaliteden ödün vermemenizi öneririz.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.