Limonata Nasıl Yapılır?

Yaz aylarının vazgeçilmez içeceklerinin başında hiç şüphesiz ki limonata gelmekte. İnsanları ferahlatan limonata şimdilerde birçok farklı marka tarafından hazırlansa da mümkün olduğu kadar doğal olarak evde üstelik çok kolay bir şekilde yapılabilecektir. Genel olarak limon suyu, şeker ve su ile hazırlanan limonatanın pek çok farklı tarifi bulunmakta.


Bunların başında ise limonun kabukları ile rendelenmesi ya da kesilmesi sonrasında şekerin içerisinde dinlendirilmesi ile yapılan limonata tarifi gelmekte. Şeker içerisinde dinlendirilen limonlardan çok daha fazla suyun sıkılması adına istenirse elle bu karışıp ovulabilir. Ardından da üzerine yeterli miktarda su ilave edilebilir. İsteğe bağlı olarak limonata servis edilmeden önce posası süzülür ve nane ile içime hazır hale getirilir.

Ancak klasik tariflerin önüne geçmek istiyorsanız sizlere bomba limonata tarifini sunuyoruz. Aşağıdaki malzemeler bir bardak limonata içindir, ihtiyaca göre malzemeleri lütfen katlayın.

Malzemeler:Bir adet limon, yarım çay bardağı su, bir tutam nane, üç çay kaşığı şeker, yarım çay bardağı sade soda.

Hazırlanışı: Limonu içinde hiç su kalmayacak şekilde bir bardağa sıkın içerisine bir tutam naneyi atıp, on dakika kadar karıştırın. Nanenin kokusu tümüyle limona geçmelidir. Başka bir bardağa yarım çay bardağı su ile yarım çay bardağı sodayı koyun. Su ve soda karışımını limon ve nane karışımının üzerine dökün ve üzerine üç çay kaşığı şekeri ilave edip karıştırın. Damak tadınıza göre su oranını arttırın. Son olarak bir süzgeç yardımı ile naneleri süzün ki içerken ağzınıza nane taneleri gelmesin. İşte hoş kokulu limonatanız hazır. Tavsiyemiz içmeden önce yarım saat dolapta bekletip, serin serin içmeniz yönünde.
Bu size sunduğumuz limonata tarifi hem hararetinizi alacak hem de sizi ferahlatacaktır. Ayrıca son derece sağlıklı.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.